KATAR 2022/ Derbi britanik flet për Anglinë, Tre Luanët 'kafshojnë 3 herë' Uellsin dhe kalojnë në 1/8 e Kupës së Botës (VIDEO)

KATAR 2022/ Derbi britanik flet për Anglinë, Tre Luanët 'kafshojnë 3 herë' Uellsin dhe kalojnë në 1/8 e Kupës së Botës (VIDEO)

Goli i Rashford

FT/ Uells 0-3 Angli (Rashford 50', 68', Foden 52')

Anglia fitoi 0-3 me Uellsin në grupin B të Kupës së Botës. Ndeshja e fundit e grupit e zhvilluar në "Ahmad bin Ali" në Al Rayyan foli për djemtë e Southgate, me Uellsin që mbijetoi vetëm në pjesën e parë. Skuadra e Anglisë mposht kështu rivalin britanik, teksa marrin një biletë për në 1/8 e Kupës së Botës duke nxjerrë nga kompeticioni uellsianët e Gareth Bale.

Pjesa e parë u zhvillua e fortë në mesin e fushës, me dy skuadrat që nuk ia dolën të gjenin golin. Në 45 minutët e dyta Anglia rezervoi tre gola. Do duhej minuta e 50 që Rashford të shënonte me një perlë nga goditja e dënimit, teksa vetëm dy minuta më vonë, Foden mbylli llogaritë e ndeshjes.

Në të 68 minutë sërish Rashford me dopietën e tij i dërgoi shifrat në 3-0. "Tre Luanët" kalojnë më tej në fazën me eleminim direkt si kokë e grupit me 7 pikë, teksa edhe SHBA me 5 pikë kualifikohet në grupin B. Irani dhe Uellsi do duhet të marrin avionin e largimit nga Doha.

VIDEO:

Renditja:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:30
VIDEO/ Dopieta e Rashford 'likuidon' Uellsin, Anglia si kokë grupi në Kupën e Botës

68' / Uells 0-3 Angli. Marcus Rashford shënon golin e tretë te Anglia. Sulmuesi i United merr një top të bukur nga Philips, teksa para se të ndalte sferën në rrjetë e kaloi poshtë këmbëve të portierit të Uellsit. Dopietë nga Rashford.

Ora 21:10
VIDEO/ 2 gola në dy minuta, Anglia befason Uellsin në pjesën e dytë

52' / Uells 0-2 Angli. "Tre Luanët" gjejnë dy gola të shpejtë në pjesën e dytë. Në të 50 minutë Rashford hapi serinë e golave me një perlë nga goditja e dënimit, teksa në të 52 minutë Foden përfitoi nga gabimi i mbrojtjes së Uellsit për të dërguar rezultatin në 0-2.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Sllovenia barazon 0-0 me Anglinë, dy skuadrat kalojnë në 1/8! Danimarka dërgon Serbinë në shtëpi, 0-0 edhe në Munich

Euro 2024/ Sllovenia barazon 0-0 me Anglinë, dy skuadrat kalojnë në 1/8! Danimarka dërgon Serbinë në shtëpi, 0-0 edhe në Munich