Formula 1/ Ndalni Verstappen, piloti i Red Bull niset i pari edhe në Spanjë

Formula 1/ Ndalni Verstappen, piloti i Red Bull niset i pari edhe në Spanjë

Formula 1

Formula 1 do zhvillojë këtë të diel Çmimin e Madh të Spanjës. Në orën 15:00 në pistën e Barcelonës në Katalonjë, i pari do niset piloti i Red Bull, Max Verstappen. Holandezi duket se po vendos diktatin këtë sezon, duke merituar edhe poleposition pas provave zyrtare të së shtunës.

Me kohën 1:12.272, Verstappen ka pas Carlos Sainz të Ferrarit dhe Norris të McLaren. Hamilton vetëm në vendin e pestë. Ky është poleposition i 24 i arritur nga holandezi në karrierën e tij në F1 dhe i dyti radhazi në Montmelo.

Garë stresuese për LeClercun e Ferrarit, me probleme në kontrollin e njëvendëshes së tij që në fillim. Megjithë përpjekjet e dëshpëruara të drejtuesve të skuadrës së kuqe, teksa i ndërruan edhe gomat, ai nuk ishte në gjendje të jepte kohën e duhur për të arritur kualifikimin në sesionin e dytë të provave.

Së bashku me pilotin nga Monaco, të eliminuar në sesionin e parë të provave zyrtare të Çmimit të madh të Spanjës, ishin edhe Bottas, Magnussen, Albon dhe Sargeant.

PROVAT ZYRTARE:

Rreshti i parë

 1. Max Verstappen (Red Bull)
 2. Carlos Sainz (Ferrari)

Rreshti i dytë

 1. Lando Norris (McLaren)
 2. Pierre Gasly (Alpine)

Rreshti i tretë

 1. Lewis Hamilton (Mercedes)
 2. Lance Stroll (Aston Martin)

Rreshti i katërt

 1. Esteban Ocon (Alpine)
 2. Nico Hulkenberg (Haas)

Rreshti i pestë

 1. Fernando Alonso (Alpine)
 2. Oscar Piastri (McLaren)

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja