Formula 1/ Dorëzohen Hamilton dhe Leclerc: Deri në 2026 do dominojë Red Bull-i

Formula 1/ Dorëzohen Hamilton dhe Leclerc: Deri në 2026 do dominojë Red Bull-i

Hamilton dhe Leclerc

Red Bull me Max Verstappen dhe Sergio Perez po dominon këtë sezon në Formula 1, duke mos i lënë asnjë shans kundërshtarëve të Ferrarit dhe Marcedes për t'u afruar në renditje. Me diferencë të madhe nga ndjekësit, Verstappen është me një dorë te titulli i tretë kampion dhe i dyti radhazi, ndërsa për pilotin e "Kokëkuqes", Charles Leclerc dhe atë të Marcedes, Hamilton, skuderia britanike Red Bull do dominojë deri në 2026, atëherë kur do hyjnë në fuqi rregullat e reja në Formula 1.

"Nuk do të mjaftojë as një apo dy vite. Deri në vitin 2026, kur të ndryshojnë rregullat e garës, Red Bull do të dominojë e fitojë. Sa do që ne përpiqemi të rikuperojmë, ata janë më të shpejtë dhe kanë një avantazh shumë të madh ndaj nesh”, u shpreh Charles Leclerc, që u tërhoq nga gara e Holandës.

Në të njëjtën linjë mendimi ishte dhe kampioni i botës, Lewis Hamilton.

"Fakti që kanë një avantazh kaq të madh i jep mundësi Red Bull që të zhvillojnë më herët se ne makinën e ardhshme. Ne punojmë për të zhvilluar apo ngushtuar diferencat me ta, por duket e pamundur për sa kohë janë në fuqi këto rregulla. Charles ka të drejtë", tha Hamilton.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Selita turistike në Mirditë, perlë natyrore, por pa rrugë! Kryebashkiaku-vendasve: Kthehuni, investoni në vendlindje

Selita turistike në Mirditë, perlë natyrore, por pa rrugë! Kryebashkiaku-vendasve: Kthehuni, investoni në vendlindje