FOTO/ Një parajsë buzë liqenit të Komos, zbulohet hoteli më i mirë në botë

FOTO/ Një parajsë buzë liqenit të Komos, zbulohet hoteli më i mirë në botë

Në ceremoninë e çmimeve për 50 hotelet më të mira në botë triumfoi hoteli Passalacqua e cila është në zemër të liqenit të Comos, Itali. Hoteli më i mirë në botë u zgjodh nga një juri prej 580 ekspertësh së industrisë nga e gjithë bota, duke përfshirë gazetarë dhe hotelierë.

Passalacqua është një përvojë qëndrimi e përqendruar në ngrohtësinë, intimitetin dhe komoditetin e një vile në pronësi private, ku mbretëron luksi elegant dhe stili i pashembullt. Ajo është ndërtuar në vitin 1787 për kontin Andrea Lucini-Passalacqua, në fshatin simpatik të Montrasio, një nga më piktoreskët e krahut jugperëndimor të liqenit.  

Tetë dhoma në Palazz ndajnë të njëjtën atmosferë joshëse romantike, secila ruan karakterin e vet, katër në Casa al Lago ku do të ndiheni sikur zotëroni kopshtet, pishinën dhe liqenin, ndërsa nga pjesa tjetër e vendosur në vilën spektakolare, gjysma janë të bollshme, suita, me hapësira luksoze dhe pamje nga liqeni, raporton Revista Elle.

Në vitin 2018, ajo u ble nga familja De Santis, me përvojë në industrinë e turizmit si pronarë të hotelit spektakolar Grand Hotel Tremezzo. Një restaurim dhe rinovim i gjerë që zgjati 3 vjet, rezultoi në rihapjen e portave të Passalacqua në qershor 2022, duke rinovuar rolin e tij historik si një pikë referimi dhe model mikpritjeje në zonë. 

Që në fillim, qëllimi i familjes De Santis ishte që Passalacqua të ringjallte konceptin italian të “villeggiatura”, zakoni i shumëpritur i fisnikëve që lanë pallatet e tyre urbane dhe u shpërngulën në vilat e tyre fshatare për gjithë verën, së bashku me familjen e gjerë, miqtë dhe stafi i shërbimit, një mundësi për mbledhje të gëzuara, argëtim dhe freskim. 

"Aventura e Passalacqua filloi rastësisht, si të gjitha gjërat më të mira që ndodhin në jetë. Prindërit e mi zbuluan se kjo vilë e bukur ishte në shitje, por në atë kohë nuk dihej shumë për të, gjë që është shumë e çuditshme. Kështu që ne shkuam ta shihnim atë pamje të padukshme dhe të gjithë kishim të njëjtën ndjenjë dashurie në shikim të parë, se mund të ndërtonim diçka të veçantë atje. Ne kurrë nuk pushuam së besuari, as kur u përpoqëm ta blinim përmes një ankandi privat në të cilin ne kishte disa pretendentë shumë më të fuqishëm se ne. Por ne e bëmë dhe të qenit këtu sot tregon se ajo që pamë në atë vilë ishte e vërtetë. Ajo që pasoi ishte një proces dashurie, të cilën e derdhëm në krijimin e kësaj strukture dhe të cilën e morëm në këmbim nga të gjithë njerëzit që na ndihmuan dhe na mbështetën. Më shumë se sfida, gjetëm mbështetje të madhe. Në këtë industri, vlera e të qenit një pronë e pavarur, të jesh një familje që vendos ëndrrat dhe zemrat e saj në një hotel është njohur nga 50 më të mirat e botës dhe kjo tregon se mikpritja është një art, është çështje dashurie", tha De Santis.

Liqeni i Komos, liqeni i tretë më i madh në Itali, me të drejtë konsiderohet si një nga destinacionet më romantike dhe më të famshme në botë, një nga vendet ku e kaluara e lavdishme dhe historia e shkruar kryesisht në vilat e tij mbresëlënëse, është në dialog të pafund me fytyrën e tij aktuale kozmopolite.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

'Me zemër e gjak jam shqiptare' Ticiana Basta, arbëreshja që iu bashkua sot paradës: Fëmijët i mësojmë të mos harrojnë kurrë traditat

'Me zemër e gjak jam shqiptare' Ticiana Basta, arbëreshja që iu bashkua sot paradës: Fëmijët i mësojmë të mos harrojnë kurrë traditat