FOTOLAJM/ Sahati i vjetër i Shkodrës vihet në punë pas 3 dekadash

FOTOLAJM/ Sahati i vjetër i Shkodrës vihet në punë pas 3 dekadash

Sahati i Shkodrës i restauruar

Shkodrës i është kthyer sahati pas 3 dekadash, një nga simbolikat e qytetit që prej vitesh nuk ishte funksionale. Kryeministri Edi Rama ka ndarë një foto se si duket tashmë sahati Shkodrës i restauruar. Sahati ndodhet në një pallat 6-katësh në qendër të qytetit.

“Rilind edhe zemreku i sahatit simbol në Shkodër, pas një agonie të gjatë”, shkruan Rama.

Ka qenë një iniciativë e Kryetarit të Bashkisë Shkodër Benet Beci ,  cili ka kërkuar që kjo vepër të rivihej në funksion ndërkohë që gjatë verifikimit u gjet mekanizmi i orës mbi 120 vjeçare.  Mekanizmi ishte ruajtur nga familja shkodrane, Kurraj për 33 vjet pas rrëzimit të komunizmit.

Sahati i Shkodrës i restauruar

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ylli: 09/05/2024 00:24

  SHKODRA SI QENDRA E VERIUT DO 1 MILIARD EURO INVESTIME QE TE VIJE NE VETE...NE ONCENERATORE,,DEBURATORE,,,,URA ,MBROJTJA NGA GERRYERJA E LUMEJVE ,,ETJ,,.E NJEJTA GJE ME TIRANEN,,VLOREN,,DHE KORCEN...PO KUSH TE INVESTOJE ,,KETA VETEM VJEDHIN..

  Përgjigju
 • Shkodrani: 08/05/2024 23:56

  Po Sahati tek prefektura kur dotë vëhet në punë?

  Përgjigju
 • Partagali: 08/05/2024 23:23

  Gjithcka tu shku vaj ne Shkoder, vetem sahati u mundonte!

  Përgjigju
 • Scutari: 08/05/2024 23:21

  He mer Bardh demokrati?! Sa është ora?!

  Përgjigju
  • Bardh demoleshi: 09/05/2024 00:02

   Un 12 e kam sahatin gjithmon moj naqe

 • Qyteti: 08/05/2024 22:09

  Cdo qytet duhet te kete torren dhe Oren ne shesh , te pakten qendrat e rretheve nje torre 30-40m dhe ora e sahatit me tipologji te cdo qyteti nga veriu ne hug, shume qytete e kane tashme! Turizmi Po lulezon , suksese

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Miratimi i rezolutës së Srebrenicës, Begaj: Vota e Shqipërisë konfirmon vlerat perëndimore! Masakra të tilla nuk duhet të përsëriten

Miratimi i rezolutës së Srebrenicës, Begaj: Vota e Shqipërisë konfirmon vlerat perëndimore! Masakra të tilla nuk duhet të përsëriten