Fotot e rralla nga Lufta e Parë Botërore: Kur kryqëzorët dhe luftanijet e fuqive të mëdha mbërrinin në portin e Durrësit, për të evakuuar Esat Pashë Toptanin dhe...

Fotot e rralla nga Lufta e Parë Botërore: Kur kryqëzorët dhe luftanijet e fuqive të mëdha mbërrinin në portin e Durrësit, për të evakuuar Esat Pashë Toptanin dhe...

Publikohen disa foto të rralla që i përkasin periudhës së Luftës së Parë Botërore, (në vitet 1914 – 1917), të cilat na paraqesin disa imazhe të panjohura të luftanijeve dhe kryqëzorëve të disa prej fuqive të mëdha të shteteve europiane që asokohe u afruan në Portin e Durrësit, si: Luftanija britanike ‘HMS, Defense’, luftanija franceze, ‘Edgar Kuinet’, luftanija gjermane, ‘Breslau’, luftanija italiane,’ Beghazi’, luftanija ruse, ‘Teretz’, që erdhën aty në vitin 1914.

Imazhet e panjohura të luftanijes hollandeze, ku disa marinarë që gjenden në bordin e saj, janë duke vizatuar shqiponjën ‘mbi flamurin e Principatës shqiptare’! Si dhe luftanija italiane që erdhi në brigjet e Portit të Durrësit në vitin 1916, për të marrë dhe evakuar Esat Pashë Toptanin, së bashku me trupat serbe që e shoqëronin atë…!/Memorie.al

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

 Pas mrekullisë së natyrës shqiptare, ja çfarë na mbetet të zbulojmë

 Pas mrekullisë së natyrës shqiptare, ja çfarë na mbetet të zbulojmë