Fotot e veçanta/ Prej oxhakut nuk del më tym por zëri i Hoxhës, fati i xhamisë që komunizmi e ktheu në fabrikë

Fotot e veçanta/ Prej oxhakut nuk del më tym por zëri i Hoxhës, fati i xhamisë që komunizmi e ktheu në fabrikë

KAVAJË- Me ardhjen e komunizmit në vendin tonë në vitin 1944, filloi një propagandë e pastër antifetare. Lufta ndaj klerit mysliman, katolik e ortodoks u konsolidua në shumë aspekte, derisa arriti kulmin e saj më 6 shkurt të vitit 1967, ku pas fjalimit famëkeq të Enver Hoxhës, Shqipëria u shpall i vetmi vend ateist në botë. Në emër të luftës kundër fesë, shteti komunist në Shqipëri nisi sulmin për prishjen e të gjitha objekteve të kultit, po ashtu ndaloi me ligj predikimin e çdo lloj feje.

Të njëjtin fat pati edhe një xhami në Kavajë e cila në vitet '60-'70 në rrënojat e saj u ngrit një nga fabrikat e shumta të qelqit, nga oxhaku i të cilës dilte tym që ndoste të gjithë qytetin. Por pas rënies së komunizmit pas viteve '90 kjo fabrikë qelqi u bë e famshme për shkak se oxhaku i saj u kthye në minare xhamie. Prej tij nuk dilte më tym, por zëri i hoxhës që thërrisnin besimtarët për të falur namazin. Zhvendosja e funksioneve të këtij objekti ka bërë shumë përshtypje tek të gjithë që vizitojnë Kavajën. Gazetari i Report Tv, Aldo Kozarja  ditën e  sotme ka sjellë disa foto të veçanta të kësaj xhamie minarja e të cilës simbolizon oxhakun e sistemit komunist.

Qyteti i Kavajës njihet si një nga qytete e shumta me shumicë të besimit mysliman në vend dhe gjithashtu njihet si një vend që ruan traditat e hershme. Po ashtu qyteti i Kavajës njihet edhe për pjesën e bashkëjetesës në harmoni të plotë të të gjitha besimeve fetare, ashtu siç ndodh në një pjesë të madhe të vendit tonë.

Ora 21:33
Fotot e veçanta/ Prej oxhakut nuk del më tym por zëri i Hoxhës, fati i xhamisë që komunizmi e ktheu në fabrikë
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • edi: 15/09/2019 17:42

    Per Othodox e Katolik eshte bere krim shume i madh .Per muslimane terroristet e Anadollit Turk qe mbizoteruan per gati 500 vite roberi dhe kethyen pa deshire fene Popullore ne Muslimaneve .Larg nga Anadolli Turk

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Me pikë të njëjta si 11 vite më parë, Alonso: Mendova se isha në tunel të errët, jam kampion

Me pikë të njëjta si 11 vite më parë, Alonso: Mendova se isha në tunel të errët, jam kampion