Franca mbyll shkollat ​​dhe universitetet. Macron: Valë e dytë e mundshme e infeksionit mund të prekë të rinjtë

Franca mbyll shkollat ​​dhe universitetet. Macron: Valë e dytë e mundshme e infeksionit mund të prekë të rinjtë

Emmanuel Macron ka deklaruar se nga e hëna Franca do mbyllë shkollat, kopshtet, universitetet dhe shtëpitë e të moshuarve, në tentativë për të frenuar përhapjen e epidemisë nga Koronavirusi.

Presidenti francez tha se kjo është emergjenca më e rëndë shëndetësore e 100 viteve të fundit në Francë.

Macron tha gjithashtu se një "valë e dytë" e mundshme prej koronavirusit "do të prekë gjithashtu të rinjtë”.

Në Francë numri i të infektuarve ka shkuar në rreth 2900 kurse numri i viktimave është rritur në 61.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi, 250 viktima sot në Itali. Brukseli: Ndihmojmë Italinë me gjithçka. Kina shpëton nga epidemia, hap shkollat më 25 mars. Presidenti Bolsonaro i infektuar, darkoi me Trump (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit