POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Francë, kisha me një histori madhështore shkrumbohet nga flakët (Foto)

Një nga kishat më të famshme dhe më madhështore të Francës është përfshirë nga flakët ditën e djeshme. Ngjarja ka prekur shumë njerëz dhe autoritetet pasi kisha historike mban mbi supe një histori madhështore.

Kisha Saint-Sulpice ndodhet në  Paris. Ajo u përdor në filmimet e autorit amerikan Dan Brown, njohur për bestsellerin e ‘Kodit të Da Vincit’. 

Autoritetet shprehen se zjarri përfshiu një pjesë të mirë të kishës, flakët nisën të dalin nga dera dhe nga dritaret. Në kohën kur objekti u përfshi nga flakët katër persona ndodheshin në brendësi të saj por fatmirësisht asnjë nuk është lënduar. Autoritetet akoma nuk janë të qartë për shkaqet e flakëve por po punohet për të zbardhur ngjarjen.

Al.Çe/G.M.
Komento