Frikë nga një sulm raketor nga Rusia, Polonia ‘rikthehet’ te bunkerët: Kontrolle nëse janë në gjendje për t’u përdorur

Frikë nga një sulm raketor nga Rusia, Polonia ‘rikthehet’ te bunkerët: Kontrolle nëse janë në gjendje për t’u përdorur

Polonia po kontrollon gjendjen e bunkerëve që t’i kenë në dispozicion në rast se vendi do të preket nga lufta dhe do të bombardohet nga Rusia. Zëvendësministri i Brendshëm Macej Vovcik tha se aktualisht po bëhet një inventar dhe për parë se në çfarë kushtesh ndodhen.

"Ne kemi 62,000 objekte të tilla në të gjithë vendin. Zjarrfikësit kontrollojnë gjendjen e këtyre objekteve, nëse janë të pajisura dhe të përshtatshme për përdorim. Nëse jo, ne do të marrim masa për t'i rregulluar ato. Polonia nuk është nën kërcënim, por po përgatitet për skenarin më të keq. Ky aksion ishte planifikuar shumë kohë më parë. Procesi i kontrollit në bunkerëve do të zgjasë dy muaj.

Polonia anëtare e NATO-s, prandaj Vovcik ka siguruar qytetarët se anëtarësimi i saj në Aleancë garanton sigurinë e tyre nga një sulm i mundshëm rus, mirëpo theksoi se ngjarjet në Ukrainën fqinje kanë sjellë në fokus nevojën e vendit për t'u përgatitur për mundësinë e një sulmi raketor.


Lajmi kryesor:

Mblidhet OKB për aneksimet ruse, Kievi: Rusia do të na kthejë në kohën e Hitlerit! Hakmarrja e Putin për urën e Krimesë, 84 raketa godasin Ukrainën (VIDEO)


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Transportonte emigrant të paligjshëm kundrejt fitimit, vihet në pranga 38-vjeçari në Himarë

Transportonte emigrant të paligjshëm kundrejt fitimit, vihet në pranga 38-vjeçari në Himarë