FRPD dhe LRI 'marshim'' me fëmijë kundër përdorimit të gazit lotsjellës në protestë (VIDEO)

24 orë pas protestës, disa te rinj opozitare kane zhvilluar ditën e sotme një ''marshim'' simbolike kundër gazit të përdorur ditën e djeshme në protestë, përpara ambienteve të parlamentit. Të rinjtë e FRPD dhe të LRI kanë dalë në një marshim paqësor kundër përdorimit të gazit lotsjellës, duke pasur të stampuar në bluzat e tyre foton e një vajze që dje në protestë mbuloi sytë me shall pas hedhjes së gazit lotsjellës nga ana e policisë.

Të kapur dorë për dore të rinjtë kanë ecur në bulevardin "Dëshmorët e Kombit", duke u ndaluar për disa momente edhe para Ministrisë së Brendshme. Ata mbanin me vetë edhe kundragaz, në shenjë protestë kundër përdorimit të gazit gjatë protestave. Kanë qenë fëmijë të cilët kanë vendosur maska anti-gaz përpara ambienteve të Ministrisë së Brendshme.

"Fëmijët lanë aty kundragazët për t’i treguar qeverisë se në një vend normal protestuesit paqësorë, gratë dhe fëmijët nuk sulmohen me helme kimike", thotë PD në një njoftim për mediat përmes së cilit ka shpërndarë edhe fotot nga ky tubim.

Dje në protestën e nisur tek Kryeministria, që shpërtheu në dhunë tek Parlamenti, policia hodhi gaz ndaj turmës në momentin që protestuesit çanë kordonin e sigurisë me efektivë vendosur para Parlamentit, dhe kur mbështetësit e opozitës nisën të qëllon me gurë dhe mjete të forta ndaj efektivëve, tre prej të cilëve, dhe disa qytetarë mbëtën të plagosur.

G.M.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?

Komento

Komente

 • Taulanti: 18/03/2019 23:56

  Gerdeci gerdeci kur te ndrojne portat pra PS ne opozite do filloje mesele ja LLESHI QE HODHI LHL HELM KUNDER POPULLIT keshtu do shkoje sot Berisha me Lulin neser Lleshi Me Ramen qe po helmon femijet me LHL

  Përgjigju
 • Toni: 17/03/2019 23:21

  Ku ishin keto “nena” kur vriteshin femije ne Gerdec dhe prinder ne bulevard? Apo ne ate kohe pinin kokteile dhe benin s*x me Shkelzenin,Fatmirin,Ilirin dhe shoket e tyre???

  Përgjigju
 • Beni: 17/03/2019 18:42

  Paskan dale Plehrat per ti bere karshillek ligjit perse keta te paudhe nuk dolen dje te ndalnin huliganet qe shkatrronin pronen e popullit ?

  Përgjigju
 • Populli: 17/03/2019 18:38

  Kur demtohet prona e popullit patjeter Jo vetem LHL por dhe armet te perdoren pse Cfare kujton ti zotrote do leme huliganet te bejne Cfare te duan , Ti zoteri I pranon te shtepija tende dhe te bejne Cfare te duan , hajde logjike hajde

  Përgjigju
 • Militantët: 17/03/2019 17:52

  Ju që i bëni lavde përdorimit të gazit dhe dhunës policore me parimin se edhe ne vendet perëndimore kështu bëjnë me kafshët, duket që jeni shumë të lidhur pas ripjelljes ose në rastin më të mirë jetoni jashtë. Në asnjë vend demokratik nuk përdoret në atë proporcion si këtu në Shqipëri. Lleshi burrë zotëri pak i lidbur me klanet e drogës te komandove që e sillnin nga misionet e lirisë në Afgansitan dhe Irak, aq problem u bënë saqë sot e kësaj dite i kalojnë në skaner një për një komandot e dashur. E dyta qe lodhrt me te paren e me te tjera, ka te beje me faktin se sa leke paguanin ushtaret për te shkuar ne misione. Sa herë është implikuar në afera korruptive për ttrafikin armësh dhe droge Lleshi/aj. Tani duke vazhduar me vendet demokratike, nuk ka si te jete demokraci ketu tek ne kur zgjedhjet fitohen me parate e droges te Sajmir Tahirit, mjafton te kujtohet pergjimi i kusburinje Habilaj, ku flitej per faktin se duheshin disa miliona euro pasi Saimiri do i hidhte ne fushate.

  Përgjigju
  • Jelekverdhet: 18/03/2019 07:24

   Ne krahasim me francen ka qen mese normale o njish.Vetem njerez te ulet perdorin femijet per politik dhe ja tek e ke shembullin konkret e atyre qe jane te gatshem te bejn gjithcka per te qene te paret e tavolines perseri te han dhe te shqepen sikur benin ne kohen e gerdecit,21 janarit,etj.TURP

 • Erioni: 17/03/2019 16:07

  PA PROBLEM LLESHI I RAMES DO HELMOJE ME GAZ LHL EDHE FEMIJET PO TE SHPREHIN PAKENAQESIRA KUNDER QEVERISE

  Përgjigju
  • Ske turp: 19/03/2019 18:17

   Se kupton qe perdorin femijet er politike, sdine si te viktimizohen, si te dramatizojne gjendjen. Turp tju vije atyre e ketij populli qe ju vete pas. Po ata femije qe ngelen jetim nga gerdeci, nga 21 janari, per mos fol per 97.

  • Ilir: 17/03/2019 22:31

   Si ka mundesi, edhe femijet i kane politizuar dhe i perdorin....mire femijey e pafajshem, po prinderit e femijeve ku jane... Monstra qe fusni edhe femijet...turp

  • njerez te trash: 17/03/2019 16:23

   pa problem qe kafshet qe nuk duan ligjin dhe jane kundra ligjit duhen helmuar me gaslotsjelles se keshtu eshte ligji.ne cdo vend perdoren kundra kafsheve qe protestojn me dhune.se kafsha dhune do .se kafsha nuk di se cfare eshte demokracia ,demokracia per kafshet eshte te djegi dhe te vrasi sa here te doje se ashtu e kupton lirin kafsha,×

Lajmi i fundit

John

Elbasan/ Aksident në Belsh, makina del nga rruga 2 persona shoqërohen në spital në gjendje të rëndë