Fyerjet raciste për futbollistët anglezë përmes internetit, nisin arrestimet e para në Angli

Marcus Rashford, Bukayo Saka dhe Jadon Sancho

Angli -Tolerancë zero ndaj atyre tifozëve anglezë që kanë fyer me thirrje raciste tre lojtarët e ekipit kombëtar, të cilët humbën penalltitë në finalen e Euro 2020 kundër Italisë. 5 tifozë janë arrestuar për shkak të thirrjeve raciste në rrjetet sociale.

Të Dielën në mbrëmje, dhjetëra mesazhe skandaloze, diskriminuese, u shfaqën në mediat sociale kundër Marcus Rashford, Bukayo Saka dhe Jadon Sancho, "fajtorë" - në sytë e një grupi tifoz - për humbjen e Tre Luanëve.

Veprat u stigmatizuan menjëherë nga autoritetet politiko-institucionale (duke filluar me Kryeministrin Boris Johnson, por edhe Princin Ëilliam), si dhe nga Shoqata e Futbollit Anglez. Dhe mbi të gjitha nga shumica dërrmuese e opinionit publik, i cili kishte dalë në krah tre lojtarëve të ekipit kombëtar.

Scotland Yard kishte filluar një hetim për të konstatuar se kush fshihej pas llogarive raciste, duke gjetur pesë persona, të gjithë të arrestuar. "Nëse gjejmë njerëz të tjerë, ne do t'i ndalojmë ata dhe ata do të duhet t'u përgjigjen akuzave shumë serioze për veprimet e tyre të turpshme", konfirmoi Shefi i Inspektorit Mark Roberts për BBC.

Hetimet do të vazhdojnë në ditët e ardhshme, ndërsa qeveria ka njoftuar tashmë një shtrëngim të ndëshkimeve për racistët: vetëm dje Kryeministri premtoi se së shpejti do të miratohet një ligj sipas të cilit ndalimi i hyrjes në stadium fansat përgjegjës për abuzimin në internet. Një akt konkret për të luftuar racizmin në botën e futbollit dhe më gjerë, gjithashtu duke kërkuar bashkëpunim nga platformat më të njohura (Facebook, Instagram dhe Tëitter) për të ndihmuar hetuesit të gjurmojnë identitetin e vërtetë të përdoruesve të tyre. Duke komentuar atë që ndodhi me lojtarët e tij të rinj, menaxheri i Anglisë Gareth Southgate e quajti sjelljen e tifozëve racistë "të pafalshme".

r.k./M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Më shumë se paratë, dyshohej vjedhja e dokumenteve, çfarë thoshte biznesmeni i dhunuar Nazmi Çangu për fajdet? Dëshmitë mbi ‘borxhet’ e Ylvi Beqjes