G7, në draftin e deklaratës përfundimtare të samitit, apeli: Pekini ndalon së mbështeturi Rusinë

G7, në draftin e deklaratës përfundimtare të samitit, apeli: Pekini ndalon së mbështeturi Rusinë

Udhëheqësit e G7 do t'i bëjnë thirrje Kinës që të mos lejojë dhe mbështesë luftën e Rusisë kundër Ukrainës: kjo është ajo që përmban, në një draft të deklaratës përfundimtare të samitit që fillon nesër në Pulia.

G7, raporton Bloomberg, akuzojnë Pekinin për furnizimin e Rusisë me teknologji dhe materiale ushtarake -disa janë dërguar si armë, e të tjerët nevojiten për t’i ndërtuar ato - duke ndihmuar përpjekjet e Moskës për të anashkaluar njërën pas tjetrës valën e kufizimeve tregtare të G7 për shumë prej këtyre produkteve.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Sulm ajror në shumë rajone, shpërthime edhe në Kiev


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

SPAK nis hetimet për skandalin te Onkologjiku! Kërkon në GJKKO vlerësimin e masave të sigurisë (AKUZAT)

SPAK nis hetimet për skandalin te Onkologjiku! Kërkon në GJKKO vlerësimin e masave të sigurisë (AKUZAT)