Gara për Gjykatën Kushtetuese, KED skualifikon për herë të dytë Eugen Papandilen e Zhaklina Peton

Eugen Papandile dhe Zhaklina Peto

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka skualifikuar nga gara për Gjykatën Kushtetuese, gjyqtarët Eugen Papandile, Zhaklina Peton dhe Ilir Haznedarin.

Kjo është hera e dytë që ata skualifikohen ku Gjykata Administrative e Apelit i riktheu sërish.

Gara për Gjykatën Kushtetuese vijon për Altin Binajn dhe Aleksandër Tomën.

KED ka përfunduar mbledhjen e cila ka filluar që prej orës 11:00 për zgjedhjen e emrave të gjyqtarëve ë rinj në Kushtetuese që do të plotësojnë dy vakancat e krijuara prej vitit 2018.

Me përzgjedhjen e dy gjyqtarëve të rinj pritet që KED të kompletojë me kuorum për seancë gjyqësore e vendimmarrëse Kushtetuesen, të cilës i duhen minimumi 6 anëtarë.

Aktualisht ajo ka katër, do të zgjidhen dy dhe më pas tre të tjerë që pritet të vijnë nga Gjykata e Lartë për të plotësuar numrin total me 9 anëtarë.

E.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me përfshirjen e aleatëve në listat fituese të PD-së?

Komento

Komente

 • Baba Xhikja: 24/11/2020 09:49

  Te skualifikosh njerez me integritet moral,profesional dhe qytetar si Znj.Zhaklina Peto dhe Z.Eugen Papandile per te emruar Sonila Bejten nje notere pa kualifikim e nje zhgarravine te LSI eshte veper penale,bemat e Ilir Kryehajdutit dhe Sali Kriminelit do vije dita qe do te denohen.

  Përgjigju
 • Qytetari i indinjuar: 24/11/2020 09:43

  Plehra i plehrave ne keto 30 vite Ilir Meta dhe Sali Berisha po e mbajne peng kete vend bashke me drejtesine e re,keta sharlatane qe vodhen e shkaterruan cdo gje ne kete vend nuk paskan te ngopur e te sosur,e papranushme e neveritshme.

  Përgjigju
 • Profesori: 24/11/2020 01:37

  Gjynah shaku ja moria ne kthese ajo shoqja nuk e bene dyshen e fuqishme ne drejtesi

  Përgjigju
 • Engjell: 23/11/2020 20:26

  Shume e rendesishme eshte forcimi i masave shtrenguese ne bizneset ku levizin shume njerez si p.shembull sup.markete dhe qendra tragetare,dyqane dhe lokale ku mund te levizet me maska. Ne maksmum perdorimi ne rruge i maskave.Mbyllni urgjent kafene dhe restorante,lejini te lire njerzit te dalin me maska duke zbatuar rregullat ne maksimum.

  Përgjigju
 • EtheM: 23/11/2020 19:52

  GJK Po e bllokon Ilir Meta me anën e mikes së Monës-Vitore Tusha.Kërkon të zgjedh në GjK Sonila Ibrahim Bejte militanten e LSI me bashkshort Andi Bejte militant i PD.Dhe Kuvëndi po ban sehir.Turp që në 4 vite nuk po krijohet GjK dhe Gjl. -Edhe ambasada e SHBA hesht kur Meta tallet edhe me të.

  Përgjigju
  • Asqiriu: 23/11/2020 22:47

   Heshte sepse Qiveria eshte me qelbesire nga te gjithe .×

Lajmi i fundit

John

Turqi-Francë bien dakord të rinisin dialogun! Erdogan i shkruan letër, Macron ia kthen turqisht: I dashur Tayyip