Gatime nga zonja Albana, Hasude / Reshedi

HASUDE / RESHEDI 

Përbërësit:

250 gr sheqer

200 gr niseshte

500 ml ujë

100 gr gjalpë ose vaj

Arra ose rrush të thatë sipas dëshirës

Përgatitja:

Vendosim sheqerin në një tigan. Në një tas me ujë tresim niseshten. Ndërkohë punojmë sheqerin, e punojmë me lugë që të krijohet si mjaltë. Më pas shtojmë ujin dhe gjalpin dhe sapo masa të kalojë në vlim shtojmë niseshten e tretur. E punojmë derisa të trashet. Sipas dëshirës mund t'i hedhim pak arra ose rrush të thatë. E hapim lugë-lugë ose e vendosim në tavë.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

I pyetur për rritjen e inflacionit në SHBA, Joe Biden ofendon rëndë live gazetarin!(VIDEO)