Gatime nga zonja Albana, Kek festiv me fruta

Kek festiv me fruta

Përbërësit:

4 kokrra vezë

100 gr sheqer kaf

100 gr gjalpë të shkrirë

50 ml vaj ulliri

150 ml qumësht i vakët

280 gr miell për ëmbëlsira

1 bustinë pluhur pjekës

1 lugë vanilje të lëngshme

150 gr fruta pylli

 Për dekorim:

Fruta pylli

Gjethe mente

Përgatitja:

Fillimisht rrahim (me rrahëse elektrike) vezët me sheqerin kaf derisa masa të bëhet një marengë e qëndrueshme. Hedhim në të shumë ngadalë gjalpin e shkrirë të përzier me vajin e ullirit. Shtojmë qumështin e vakët dhe më pas hedhim miellin duke e situr. Tek mielli kemi shtuar fryrësin dhe vaniljen. Në këtë moment e fikim rrahësen dhe shtojmë frutat e pyllit, të cilat i kemi pudrosur me pak miell. E përziejmë lehtë brumin me një spatul kuzhine dhe e hedhim në një formë keku. E vendosim kekun të piqet në furrë në temperaturën 170 gradë Celsius për rreth 40-45 minuta.

Pasi keku të jetë pjekur e lemë të ftohet dhe më pas e dekorojmë me fruta pylli dhe gjethe mente.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Bota e Putinit bëhet më e vogël

Bota e Putinit bëhet më e vogël