Gatime nga zonja Albana, Kimë me vezë/Salcë domatesh zahire

SALCË DOMATESH ZAHIRE

Përbërësit:

8 kg domate të pjekura

1 kg qepë

1 kg karrotë

40 gr selino

1 kokë hudhër

1 gotë vaj ulliri

Kripë

Përgatitja:

Perimet e lara dhe të thara i presim dhe i vendosim të zihen 2-3 orë të mbuluara me kapak në zjarr të ulët. Herë pas here i përziejmë. Më pas i lemë të ftohen pak dhe i kalojmë në sitë, shtojmë kripë, vaj dhe i vendosim përsëri në zjarr dhe i lemë të ziejnë dhe për 1 orë.

Salcën e konservojmë duke e vendosur në kavanozë ose shishe të sterilizuara. I mbyllim mirë kavanozët dhe i vendosim në një tenxhere me ujë të vluar për 10 minuta (që të evitohet krisja e kavanozëve nga vlimi, në tenxhere shtrohet një pecetë). I lemë më pas kavanozët të ftohen dhe i vendosim në vend të freskët larg dritës së diellit.

 

 

Kimë me vezë

Përbërësit:

500 gr qepë

400 gr mish i grirë

3 vezë

Vaj ulliri

Salcë domatesh

Kripë

Rigon

Piper i zi

Piper i kuq

Galetë

Përgatitja:

Presim qepët për së gjati dhe i kaurdisim mirë duke i spërkatur me pak kripë dhe piper të zi. Vendosim kapakun dhe i lemë qepët që të zbuten dhe më pas shtojmë mishin e grirë dhe vazhdojmë kaurdisjen. Kur mishi i grirë të ketë përthithur lëngjet dhe të fillojë të kokrrizohet shtojmë salcën e domates dhe pak ujë të ngrohtë. E lemë të gatuhet ngadalë në temperaturë mesatare. Masën e përgatitur të kimës e vendosim në një tavë të nxehtë të cilën e kemi spërkatur me galetë. Krijojmë disa hapësira ku hedhim vezët. Në fund bëjmë një spërkatje me piper të zi dhe piper të kuq dhe e vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 220 gradë Celsius për 10-15 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

Pritet një ditë interesante në dashuri...mësoni horoskopin për sot