Gatime nga zonja Albana, Patate të aromatizuara në furrë

Patate të aromatizuara në furrë

Përbërësit:

1 kg patate të vogla

1/2 lgj gjalpë

1 lgj vaj ulliri

1 kokë hudhër

kripë, piper i zi

 piper i kuq djegës

 rozmarinë

Përgatitja:

Patatet i ziejmë për 15-20 minuta në ujë të nxehtë me kripë, shtojmë rozmarinë, fara speci djegës dhe vaj ulliri. I përziejmë mirë dhe i vendosim në një tavë të nxehtë. I shtypim patatet shumë pak me fundin e një gote ose me dorë. Vendosim kokën e hudhrës dhe në fund I lyejmë patatet me pak gjalpë dhe vaj. I vendosim në furrë në temperaturën 180 gradë celsius për 20 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ndërmjetësimi i Francës dhe Gjermanisë për tensionet në Kosovë, Rama: Tregon shpirtin e madh europian

Ndërmjetësimi i Francës dhe Gjermanisë për tensionet në Kosovë, Rama: Tregon shpirtin e madh europian