Gatime nga zonja Albana, Petulla me arra dhe mjaltë

Petulla me arra dhe mjaltë

Përbërësit

3 kokrra vezë

100 gr sheqer

150 ml qumësht

300 gr miell|
1 pako pluhur pjekës

80 gr arra të thërrmuara

Vaj për skuqje

Mjaltë për servirje

Përgatitja:

Rrahim mirë me rrahës elektrik vezët me sheqerin derisa sheqeri të tretet. Në momentin që krijohet shkumë sipër enës shtojmë qumështin dhe vazhdojmë përzierjen. Më pas shtojmë miellin e trazuar me pluhurin pjekës. E punojmë mirë brumin që të mos ketë kokrriza dhe të jetë sa më homogjen dhe kompakt. Në fund shtojmë arrat e thërrmuara dhe e lemë brumin të pushojë për rreth 15 minuta.

Ndërkohë mbushim me vaj një tigan të thellë dhe e lemë në zjarr të lartë derisa vaji të nxehet plotësisht. Vendosim petullat lugë lugë të skuqen derisa të fryhen dhe të marrin ngjyrë të artë.

I vendosim petullat e skuqura në letër kuzhine, i lemë një minutë sa të përthithet vaji dhe më pas i vendosim në një pjatancë servirje duke i spërkatur me mjaltë dhe arra të thërrmuara.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Pse Kukësi është një humbje e Sali Berishës?

Ylli Pata: Pse Kukësi është një humbje e Sali Berishës?