Gatime nga zonja Albana, Petulla të shpejta si pambuk

PETULLA QE NUK THITHIN VAJ

Përbërësit

1 kokërr vezë

1 gotë kos

2 gota miell

½ lugë kafeje sodë buke

1 lgj raki ose uthull

Vaj

Pak kripë

Përgatitja

Fillimisht rrahim mirë vezën me kosin dhe pak kripë. Më pas shtojmë miellin e trazuar me sodën.Vijojmë t’i rrahim fort derisa masa e brumit të jetë e njëtrajtshme. Në fund shtojmë një lugë me raki ose uthull dhe e punojmë brumin  të jetë gjysmë i trashë dhe elastik.

Skuqim petullat në vaj të nxehtë nga të dyja anët dhe i vendosim në një pjatancë ku kemi shtruar letër kuzhine.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Një javë pas zotimit ndaj agresionit rus në Ukrainë, Ministria e Jashtme kanadeze preket nga sulmi kibernetik