Gatime nga zonja Albana, Qumështor i freskët, receta tradicionale e Shqipërisë së mesme

QUMËSHTOR

Përbërësit

1 litër qumësht

10 vezë

250 gr sheqer

1 bustinë vanilje

Përgatitja

Rrahim vezët me sheqerin derisa sheqeri të tretet. Më pas shtojmë qumështin e  vakët dhe e përziejmë mirë. Masën e hedhim në një tavë dhe e vendosim të piqet në furrë të nxehtë në temperaturën 200 gradë Celsius derisa sipërfaqja të marrë një ngyrë të lehtë të kuqerremtë. E lemë të ftohet plotësisht dhe më pas e presim në katrorë dhe e servirim.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Protesta te '5 Maji', Balliu: Të shkarkohet kreu i IKMT, ka fyer nënat shqiptare! Një shtëpi në proces legalizimi s'mund të shembet