Gatime nga zonja Albana, Shqeto Përmeti

Shqeto permeti

Përbërësit:

700-800 gr mish qengji

 1 qepë

1 lgj gjalpë

 1 litër ujë

150 gr miell

250 ml qumësht

 2 të verdha veze

1 limon

1 tufë majdanoz

 kripë, piper i zi

Përgatitja:

Fillimisht presim mishin në racione dhe e vendosim në tenxhere së bashku me një qepë të paprerë dhe një lugë gjelle gjalpë. E kaurdisim fort derisa mishi të ndryshojë ngjyrë dhe më pas shtojmë rreth një litër ujë dhe e lemë të ziejë për 30 minuta.

Në një tigan hedhim miellin dhe e skuqim për 5-7 min. Më pas e largojmë nga zjarri dhe e lemë të ftohet duke hedhur rreth 250 ml qumësht ose kos. E rrahim fort derisa të bëhet një tretësirë homogjene. Shtojmë në të pak majdanoz të grirë dhe masën e përgatitur e hedhim në tenxheren e mishit. E përziejmë sa të marrë valë dhe e lemë për 5-10 minuta në temperaturë të ulet. Në fund, shtojmë dy të verdha veze të rrahura me një kokërr limoni.

E servirim gatimin të ngrohtë me pak gjalpë të tretur dhe piper të zi.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës