Gjashtë motrat jetime, Rama: Tragjedi me përmasa të jashtëzakonshme

Gjashtë motrat jetime, Rama: Tragjedi me përmasa të jashtëzakonshme

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama

Kryeministri Edi Rama e ka quajtur një tragjedi me proporcione të jashtëzakonshme rastin e prezantuar në emisionin ‘Opinion’, të martën në darkë, për gjashtë motrat e mbetura jetime pas vdekjes së prindërve në Kukës.

Rama: Rastin që jemi mbledhur këtu bëhet fjalë për një tragjedi në proporcione të jashtëzakonshme dhe janë për t’u falëndëruar të gjithë ata njerëz që merren me zbulimin dhe evidentimin e këtyre rasteve, por edhe spontaniteti i shumë njerëzve. Ky është një problem që shoqëria jonë fatkeqësisht e ka. Shoqëria jonë e ka një reagim të menjëhershëm kur një rast i ngjashëm shfaqet, ka një reagim spontan, por kur vjen puna tek ai spontaniteti i strukturuar dhe sistematik që është karakteristikë e atyre vendeve që kanë një shtet solid, këtu kemi edhe mangësitë tona. Kur vjen puna tek solidariteti i strukturuar ne kemi shumë boshlliqe.

Në fshatin Surrej, rreth 1 orë larg qytetit të Kukësit, jetojnë për momentin 6 motra që kanë mbetur jetime.

Fati i mori babain 6 vite me pare, dhe nënën përpara 3 muajsh. Që nga ajo ditë, këto vajza jetime humbën kujdesin dhe dashurinë prindërore, shtëpinë, të drejtën për t’u shkolluar dhe mundësinë për të jetuar një jete normale.

Besarta është 15 vjeç dhe njëkohësisht motra e madhe. Ajo është ende e traumatizuar nga humbja e te dy prindërve dhe shtëpisë.

Gjashtë motrat, pasi u vdiqën të dy prindërit, mbetën pa ndihmë dhe në mes të katër rrugëve.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Xhevati: 06/06/2018 01:16

  O LEO SHQIPERIA ESHTE RREMPALLE NUK KA SHTET SHTETI ESHTE VETEM PER FASATE OSE SHQIP PER TE SHITUR PORDHE DHE KRIMINALITET KY ESHTE OPINIONI SOT I SHUMICES SE SHQIPETAREVE

  Përgjigju
 • Tahipi: 06/06/2018 00:23

  Kto sikur Po jetojn ne kohen e Kolombit dhe I zbuluan , llogorite cfare shteti dhe pushtet lokal koti .

  Përgjigju
 • Leo: 05/06/2018 23:56

  Tragjedi me permasa te jashtezakonshme falenderoj njerzit qe e zbuluan si rast hipokrizi therese Z Kryeminister per te mos thene kriminale po mire mo Z Kryeminister qe ka njerez qe e sollen rastin deri ne emisionin Opinion po strukturat shteterore ku jane Ku eshte Gjendja Civile qe shikon qe kesaj familje i kane humbur dy shtyllat e shtepise a kane rol informues po pushteti vendor po struktura e mbrojtjes sociale apo ne dore te zotit po nuk pate noj njeri ta cosh ne vesh te kryeministrit nuk e di ka police tatimore police bashkie police pyjesh qe ste falin as ne skuten me te larte edhe per shkeljen me te vogel te ligjit dhe mire bejne po keta njerez bashke ne strukturat shteterore dhe lokale qebnkan shurdher para ketyre rasteve ,kete lloj shteti vetem ti e kupton si funksionon.Zoti i ruajt Shqiptaret

  Përgjigju
  • Piro: 06/06/2018 10:17

   Po gjendjen civile e ka Badhkia more zoteri. Dhe ne kukes bashkine e ka PD_ja. Dhe kjo eshte nje nga detyrat e medjas per te prezantuar ne kohe problemet.

 • Sondazhi i ditës:

  Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Raporti për 2023-shin, Myzyri: Anuluam 73 procedura të prokurimit publik

Raporti për 2023-shin, Myzyri: Anuluam 73 procedura të prokurimit publik