Gjenevë, 'Grand Prix D'Horolgerie', merr pjesë dhe shqiptari nga Kosova

Grand Prix D'Horolgerie dje në mbrëmje zbuloi luksin e diamanteve të vendosura në orë dhe krijimet mekanike më komplekse të vitit 2019.

Ekziston shumë teknikë, ka shumë risi, shumë bukuri, shumë pasion, thjesht e bukur për tu admiruar", thotë Raymond Loretan, presidenti i Grand Prix d'Horlogerie de Genève Foundation.

Duhen mijëra orë punë të përpiktë nga artizanë të aftë për të bërë një orë të shtrenjtë deri në 2.5 milion euro. 'Koma' e prezantuar dje është modeli më i shtrenjtë që sinkronizohet me një orë atomike që automatikisht korrigjon kohën.

Megjithatë, çmimi Oskar shkoi për një pajisje më të lirë, 137 mijë euro.

Në eventin e mbrëmshëm merrte pjesë edhe shqiptari nga Kosova Rexhep Rexhepi, i cili në muajin janar u shpall fitues i “Men's Watch”. 31 vjeçari që arriti të sfidojë gjigandët e “familjes” së vet, prodhon orët “AkriviA” që shiten 90 mijë $.

Fal suksesit të tij, Rexhepi fitoi dhe “zemren” e prestigjiozes New York Times, e cila i dedikoi një artikull orëndreqësit shqiptar. 

“Vetëm 31 vjeç, Rexhepi është një xhevair i pastër i një brezi të ri orëndreqësish të përkushtuar ndaj zejtarisë tradicionale”, shkruan ndër rreshtat e shumtë gazeta amerikane.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit