Gjermani/ Rrëmbeu dhe përdori si skllave të renë jezide, dënohet me 9 vite burg pjesëtarja e ISIS

Gjermani/ Rrëmbeu dhe përdori si skllave të renë jezide, dënohet me 9 vite burg pjesëtarja e ISIS

Foto ilustruese

Një 37-vjeçare gjermane, e identifikuar si Nadine K, është dënuar me nëntë vite burg nga drejtësia gjermane për mbajtjen e një gruaje jazide si skllave, për krime kundër njerëzimit si dhe anëtarësim në organizatën terroriste ISIS.

Gjykata e Lartë Rajonale e Koblenz-it, zbuloi detaje rreth akuzave të ndritura ndaj të pandehurës, për të cilën u konstatua se kishte abuzuar me një 22-vjeçare jazide, për tre vjet gjatë kohës së qëndrimit të saj me Shtetin Islamik në Siri dhe Irak, duke e detyruar atë të ishte një skllave.

Gjithashtu u zbulua se ajo e kishte inkurajuar burrin e saj të përdhunonte dhe rrihte gruan.

22-vjeçarja ishte rrëmbyer nga anëtarët e ISIS në vitin 2014, pasi grupi ekstremist sulmoi fshatin e saj të lindjes në rajonin Sinjar irakian.

Për ketë prokurorët u shprehën se e gjithë kjo i shërbeu qëllimit të deklaruar të ISIS, për të zhdukur besimin Yazid.

Mijëra burra dhe djem mbi moshën 12 vjeçare u vranë menjëherë pasi iu dha ultimatumi që të konvertoheshin në myslimanë ose të vdisnin. Rreth 7000 gra dhe vajza u skllavëruan dhe iu nënshtruan abuzimeve brutale.

Në mars 2019, Nadine K dhe familja e saj u kapën nga forcat kurde në Siri. Ajo u arrestua vitin e kaluar pasi u riatdhesua në Gjermani.

Kohët e fundit ka pasur një numër gjyqesh në Gjermani që përfshijnë ish-anëtarë të ISIS-it të akuzuar për vrasjen ose abuzimin e Yazidëve.

Në tetor 2021, një grua u burgos për 10 vjet për vrasjen e një vajze jazide që ajo dhe burri i saj kishin blerë si skllave.

Një muaj më vonë, një gjykatë gjermane nxori vendimin e parë në mbarë botën që njihte si gjenocid krimet nga IS kundër popullit jezidi.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS