Gjermani/ Sulmohet me thikë kandidati i partisë së ekstremit të djathtë

Gjermani/ Sulmohet me thikë kandidati i partisë së ekstremit të djathtë

Foto ilustruese

Kandidati i partisë së ekstremit të djathtë për këshillin e qytetit Mannheim në Gjermani, është sulmuar me thikë mbrëmjen e djeshme (4 qershor).

Politikani u dërgua në spital për ndihmë mjekësore, ndërsa autori i ngjarjes u arrestua, shkruan BBC.

Malte Kaufmann, një politikane e AfD dhe anëtare e Bundestagut, thotë se personi i plagosur është Heinrich Koch, i cili do të kandidoj në zgjedhjet e këshillit të qytetit, që do të mbahen më 9 qershor - por zyrtarët nuk e kanë konfirmuar akoma.

Ky është sulmi i dytë brenda pak ditësh në të njëjtin qytet. Të premten e 31 majit gjatë një demonstrate të një lëvizjeje anti-islame të ekstremit të djathtë, një 25-vjeçar afgan plagosi të paktën pesë persona, dhe shkaktoi vdekjen e një polici si pasojë e plagëve të marra.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Dumani në Kuvend, Braçe: Turp, seanca kaloi në kontroll politik, u mor në pyetje nga personat që po heton! PS s’duhej ta kishte lejuar

Dumani në Kuvend, Braçe: Turp, seanca kaloi në kontroll politik, u mor në pyetje nga personat që po heton! PS s’duhej ta kishte lejuar