Gjermani/ Vetëvritet Ministri i Financave të landit të Hessen, ekipet e shpëtimit i gjejnë trupin pranë një linje hekurudhore

Vetëvritet Ministri i Financave të landit të Hessens, Thomas Schaefer në Gjermani. Ekipet e shpëtimit gjetën trupin e tij të shtunën në mëngjes në një linjë hekurudhore ndëmjet Frankfurt and Mainz, ndërsa prokuroria Wiesbaden dhe Policia bëri publike ngjarjen mbrëmjen e kësaj të shtune.

Prania e një trupi në shinat u raportua fillimisht nga një dëshmitar okular për mjekët, të cilët nuk ishin në gjendje të identifikonin paraprakisht viktimën për shkak të shkallës së lartë të dëmtimeve. Bazuar në rrethanat e përgjithshme, hetuesit supozojnë se ai bëri vetëvrasje. Politikani i CDU ishte 54 vjeç dhe baba i dy fëmijëve.

Schäfer ka qenë Ministër i Financave në Hesse që nga viti 2010. Ai u konsiderua një figurë e rëndësishme në kabinetin e Hessian dhe u përmend në mënyrë të përsëritur si një pasardhës i mundshëm i kryeministrit, njëherazi dhe liderit të CDU për Hessian, Volker Bouffier. Eksperti financiar gjithashtu kishte bërë emër për veten e tij në politikën federale. Schaefer lë pas një grua dhe dy fëmijë.

Vetë Bouffier u shpreh se e ka pritur me trishtim të madh për lajmin e tmerrshëm për vdekjen e Schäfer. "Ne të gjithë jemi të tronditur dhe mezi mund të besojmë se Thomas Schäfer vdiq papritur," tha Bouffier. "Ne të gjithë duhet të mbajmë zi me familjen e tij. Ngushëllimet tona të sinqerta shkojnë së pari tek të afërmit e tij më të afërt dhe ne u dëshirojmë atyre forcë në këto kohë të vështira. "

Zyra e prokurorit publik në Wiesbaden dhe policia të shtunën në mbrëmje thanë se një person i pajetë u raportua në linjën hekurudhore afër Hochheim të shtunën rreth orës 10.20 të mëngjesit. Hetimi pasues zbuloi se ai ishte trupi i Schäfer. "Pas rrethanave të përgjithshme, punës së gjerë të skenës së krimit, marrjes në pyetje të dëshmitarëve të shumtë, situatës në vend, si dhe vlerësimeve dhe hetimeve shkencore teknike dhe kriminale", thanë hetuesit supozohet se është vetëvrasje.

Shoqata Shtetërore e CDU-së në Hesses ishte e habitur dhe tronfditur në të njëjtën kohë për vdekjen e Schäfer.

Ish anëtari i bundestratit gjerman, Boris Rhein u shpreh: "Jam i shtangur! Thomas Schäfer dhe unë kemi qenë miq për dekada, "tha ish ministri i CDU. "Unë njoh pak personalitete që ishin po aq të palëkundur, interesant dhe të besueshëm sa Thomas Schäfer. Ai tashmë mungon! Nuk mund ta imagjinoj se si është të krijosh politikë pa të”, shpjegoi Rhein teksa u shprehu ngushëllimet të afërmëve të Schäfer.

Figura të të gjitha partive politike kanë mbetur të shokuara nga lajmi.

Partitë e opozitës në parlamentin shtetëror Hessian gjithashtu u tronditën thellësisht. Kreu i grupit parlamentar të SPD dhe shefi i vendit të SPD Nancy Faeser shkroi në Tëitter. "Jam i tronditur dhe i zhgënjyer thellësisht për vdekjen e ministrit të Financave Dr. Thomas Schafer. Simpatia ime e përzemërt shkon te familja e tij gjatë kësaj kohe të vështirë. "

Fraksioni i majtë në parlamentin e shtetit Hessian shkroi në një tëeet: “Vdekja e ministrit të financave të Hesse Dr. Thomas Schäfer na lë me tmerr dhe tronditje. Mendimet tona janë me të afërmit dhe familjen e Thomas Schäfers gjatë këtyre orëve të vështira. Ne ju falënderojmë ngushëllimet tona të sinqerta ".

Grupi AfD gjithashtu shprehu ngushëllimet e tij. "Të gjithë e pamë Thomas Schäfer në plenum të martën. Papritja e vdekjes së tij ndikon shumë nga ne, "tha drejtuesi i grupit parlamentar Roland Lambrou.

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?

Komento

Komente

 • Capi: 29/03/2020 18:46

  Trump make it happen!!! Pedo-kriminelet do te terminohen!!! Jam kurreshtar se ne c`fare KRIME eshte i futur Edi Rama dhe Hashim Thaqi??? Ne ditet gjegj. javet ne vijim shume do te bejne "vetevrasje" edhe politikan (kriminel) shqipetare!!! God bless you Mr. POTUS!!!

  Përgjigju
 • Robert: 29/03/2020 09:15

  Jo mire. Rregull po. 1ore eshte e pamjaftueshme.

  Përgjigju
  • Baba: 29/03/2020 10:31

   Ore...po ky artikuĺiflet per vetvrasje.×

Lajmi i fundit

John

Matje temperature, higjienizim të duarve dhe këpucëve në çerdhe dhe kopshte, Veliaj: Bashkëpunim me prindërit për të mos rrezikuar asnjë