Gjermania do t’i dhurojë Ukrainës një sistem shtesë mbrojtës ‘Patriot’

Gjermania do t’i dhurojë Ukrainës një sistem shtesë mbrojtës ‘Patriot’

1713020711_dsvsagsgsg.JPG

Gjermania do të dërgojë një sistem shtesë të mbrojtjes ajrore ‘Patriot’ në Ukrainë për të fuqizuar forcat e saj të armatosura dhe për t'i ndihmuar ato të zmbrapsin sulmet ajrore të shtuara ruse.

Këtë e bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes nga Berlini.

“Për shkak të rritjes së sulmeve ajrore ruse kundër Ukrainës, qeveria gjermane ka vendosur të forcojë më tej mbrojtjen ajrore të Ukrainës”,- thuhet në një deklaratë.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Disa rajone mbeten pa energji elektrike! Putin synon të rindezë termocentralin Zaporizhzhia


K.M/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

U pezullua pas shpërthimit në magazinën e deputetit të PS, GJKKO kthen në detyrë kreun e IMT

U pezullua pas shpërthimit në magazinën e deputetit të PS, GJKKO kthen në detyrë kreun e IMT