Gjigandit të naftës Rosneft iu kërkua nga Putin që t'i paraqesë një propozim për eksportin e gazit

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar gjigantin e naftës Rosneft të paraqesë një propozim për dërgimin e gazit natyror në Evropë, një veprim që do t'i jepte fund monopolit të Gazprom mbi eksportet e gazit me tubacione.

Agjencia ruse e lajmeve Interfax raportoi të martën se Putini kishte ngarkuar Rosneft të zhvillonte deri më 1 mars një propozim për të ofruar deri në 10 miliardë metra kub (350 miliardë këmbë kub) gaz në Evropë në vit.Masa do të jetë në bashkëpunim me qeverinë dhe gjigantin e gazit Gazprom dhe vjen ndërsa Evropa po përballet me çmimet rekord të gazit që disa fajësojnë Rusinë, e cila siguron një të tretën e të gjithë gazit evropian.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov konfirmoi se projekti ishte në punë.

"Kjo temë me të vërtetë po shqyrtohet nga qeveria," u tha ai gazetarëve.

Shefi ekzekutiv i Rosneft, Igor Sechin, i cili është një nga bashkëpunëtorët më besnikë të Putinit, ka lobuar prej kohësh te presidenti rus për të thyer monopolin e Gazprom mbi eksportet e gazit natyror dhe për të përfituar nga rritja e çmimeve të gazit. Evropa është në grahmat e një krize energjie, me çmimet e gazit që po rriten në nivele rekord pasi ekonomitë rimëkëmben pas bllokimeve pandemike dhe burimet e rinovueshme si dielli dhe era shohin një ngadalësim të furnizimeve.

Kritikët perëndimorë kanë fajësuar Rusinë për rritjen e çmimeve, duke thënë se Moska nuk po rrit furnizimet për të presionuar Evropën për të rënë dakord për më shumë kontrata afatgjata dhe për të miratuar gazsjellësin e diskutueshëm Nord Stream 2.

Rusia i ka mohuar pretendimet.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Grabiti para, veshje dhe ushqime në 3 biznese, arrestohet 20-vjeçari në Pogradec