GjiroClassica bën bashkë artistët e rinj nga Rajoni në Konkursin Internacional të Instrumentistëve të rinj ‘tempo’ në Gjirokastër

Instrumentistë të rinj nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi janë bërë së bashku në Gjirokastër, në Konkursin Internacional të instrumentistë të rinj “tempo” në edicionin e vet të parë, zhvilluar nga GjiroClassica.  Për tre ditë me radhë të rinjtë do të konkurrojnë në violinë, violonçel dhe piano. Për organizatorët eventi është një mundësi e mirë për të rinjtë që të tregojnë aftësitë e tyre. Ndërsa qëllimi I eventit është nxitja e të rinjve drejt muzikës klasike.

“Festivali Gjiroclassica këtë vit është në edicionin e dytë, ky ishte koncerti i dytë, ka qenë një koncert i artistëve të rinj që mbështeten nga Gjiroclassica dhe do jetë dhe një i tretë më vonë që do jetë klasikja takon xhazin kështu që ju ftoj të gjithëve të jeni të pranishëm. Është një vepër që është klasik por që i takon xhazit, është një formacion piano, bateri dhe kitare, shumë interesante si gjetje. Unë e ndjej se Gjirokastra na do po ashtu dhe publiku dhe po aq sa dhe ne e duam Gjirokastrën përderisa ke vendosur që ta zhvillojmë këtu, unë e ndiej që publiku po familjarizohet çdo ditë me ne”, tha një e pranishme.

“Ky është edicioni i dytë dhe jemi shumë të lumtura sepse në këtë edicion të dytë ne kemi sjellë një konkurs për instrumentistët e rinj dhe kjo është shumë e rëndësishme për muzikën klasike, për mënyrën dhe për edukimin sesi këta fëmijë duhet të rriten më pranë muzikës klasike. Është e vetmi ushqim për shpirtin, për mendjen. Nuk i pengon asgjë thjesht nëse bëhen të gjithë bashkë çdo gjë është e mundur”, tha një tjetër.

GjiroClassica, festivali I muzikës klasike në Gjirokastër, u organizua për herë të parë vitin e kaluar duke sjellë në qytet për vizitorët, turistët dhe artdashësit, muzikën klasike, krahas iso-polifonisë si pjesë organike e qytetit.

E.K/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Opozita padi në Kushtetuese për tatimin për profesionet e lira, Tabaku: Të shfuqizohet, shpresojmë të merret një vendim në të mirën publike

Opozita padi në Kushtetuese për tatimin për profesionet e lira, Tabaku: Të shfuqizohet, shpresojmë të merret një vendim në të mirën publike