Gjirokastër, lugina e Drinos mikpret lejlekët

Gjirokastër, lugina e Drinos mikpret lejlekët

Lugina e Drinos edhe këtë pranverë është mikpritësja e lejlekëve dhe shpendëve të tjerë shtegtarë.

Çdo pranverë lejlekët e bardhë rikthehen në këtë luginë duke i sjellë gjithashtu edhe peizazhit natyror një bukuri të veçantë. Sipas biologëve, rikthimi i këtyre shpendëve pasuron ekosistemin dhe krijon premisa për shtimin e popullatës së kësaj specieje.

Lugina e Drinos përshkon mes përmes fushën e Gjirokastrës dhe përfshin një territor të gjerë në të dyja anët e rrjedhës kryesore të Lumit Drino.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetet sociale pamje nga lugina e Drinos në Gjirokastër.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Veliaj pret Massimiliano Fedriga: Tirana, qytet Europian dhe partner strategjik në bashkëpunimin mes dy vendeve

Veliaj pret Massimiliano Fedriga: Tirana, qytet Europian dhe partner strategjik në bashkëpunimin mes dy vendeve