Gjirokastra hap sezonin, ‘vishet’ me motive tradicionale

Në përpjekjet për një turizëm gjithëvjetor, Gjirokastra e shmangu këtë vit traditën e çeljes zyrtare të sezonit turistik. Fundjava e parë e majit veshi rrugët e kalldrëmta me një ngjyrat e qilimave dhe motive tradicionale.

Spektakli i veçantë solli në Pazarin e Gjirokastrës demonstrime publike të traditës së punës në tezgjah, shoqëruar me kënde të ndryshme muzikore të polifonisë, muzikës instrumentale dhe grupeve live të jetës së natës.

'Nga muaji Maj e në vazhdim do të ketë aktivitete të vazhdueshme të cilat do të organizohen nga shoqata aktive dhe Bashkia Gjirokastër, dua tu uroj të gjithëve një sezon të mbarë.'- tha Akbert Haloçi.

Pjesë e eventit që gjalleroi fundjavën gjirokastrite u bënë qindra vizitorë dhe turistë.

Pjesë e aktivitetit u bë edhe ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, ministrat homologe nga Kosova dhe Maqedonia dhe kryetari i Bashkise Gjirokaster Flamur Golemi.  Gjirokastra ka nisur një 2022 të suksesshëm në turizëm duke arritur të tërheqë vëmendjen edhe falë eventeve të shumëllojshme dhe fundjavave të pasura me aktivitete.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Rama niset sot drejt Italisë, pritet të takojë Melonin dhe Presidentin e Senatit! Nuk do të jetë pjesë e homazheve në nder të ish presidentit Napoletano

Rama niset sot drejt Italisë, pritet të takojë Melonin dhe Presidentin e Senatit! Nuk do të jetë pjesë e homazheve në nder të ish presidentit Napoletano