Gjobë 6.8 mln lekë për biznesin në Cërrik, 24.700 litra naftë kontrabandë

Fotot e biznesit të bllokuar

CËRRIK- Një gjobë prej 6.8 milionë lekë është vënë në një karburant në Cërrik, ku janë bllokuar 24.700 litra naftë, në masën 26% Fail të pamarkuar. Karburanti u gjobit  për mungesën e dokumentacioneve, pasi nuk kishte paguar akcizën dhe nuk kishte vlerën e detyrimit doganor. 

Drejtoria e Hetimit sekuestroi dokumentacionet, mori deklarimet nga pronarët e biznesit dhe mori mostra për analizat e mëtejshme të lëndës djegëse. Hetimorët dyshojnë se biznesi ka manovruar me shifrat e lëndës që do tregtohej dhe morën mostrat etalon të sasisë së karburantit sipas faturave të blerjeve.

Për pronarët u përgatit referimi për Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Elbasan, për veprat penale të “Ruajtja ose depozitimi i mallrave kontrabandë ,  “Fshehja e të ardhurave”, "Ndryshimi në aparatet matëse".

Fotot e biznesit te gjobitur

E.D./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, si po punon qeveria për të përballuar emergjencën e tërmetit?

Komento