Gjobitën padrejtësisht me 400 mijë lekë një dyqan fruta-perimesh në Fier, pas denoncimit të ministrit, vihen nën hetim dy inspektorët e AKU-së

Gjobitën padrejtësisht me 400 mijë lekë një dyqan fruta-perimesh në Fier, pas denoncimit të ministrit, vihen nën hetim dy inspektorët e AKU-së

Foto ilustruese

FIER- Dy inspektorët e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit (AKU) që gjobitën padrejtësisht me 400 mijë lekë një dyqan fruta-perimesh në Fier janë vënë nën hetim. Burime zyrtare për 'Report Tv' bëjnë me dije se 33-vjeçarja D. S. dhe 48-vjeçari M. K., janë vënë nën hetim për shpërdorim detyre.

Kujtojmë që ky rast u bë me dije nga ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, pasi vetë qytetari që kishte në pronësi dyqanin e kishte denoncuar këtë rast në njësinë Antikorrupsion.

'Report Tv' u interesua mbi këtë rast dhe mësoi se qytetari, E.M., që kishte në pronësi dyqanin e fruta-perimeve ishte gjobitur me 400 mijë lekë pa dijeninë e tij. Sipas tij, më datë 14 shtator inspektorët e AKU-së kanë vajtur pa mjet identifikimi dhe i kishin kërkuar lekë, por ai nuk kishte pranuar. Më pas më datë 15 shtator, pa dijeninë e qytetarit ata i kishin vendosur gjobë prej 400 mijë lekësh, që është bërë dhe shkak që pronari i dyqanit ta denoncojë rastin në njësinë Antikorrupsion.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Sa ta gradojmë kondicionerin, si të vishemi dhe kur të dalim?! Rregullat ‘magjikë’ kundër vapës

Sa ta gradojmë kondicionerin, si të vishemi dhe kur të dalim?! Rregullat ‘magjikë’ kundër vapës