Gjukanoviç: Mali i Zi po përballet me nacionalistët serbë për të zbatuar 'Serbinë e Madhe'! Ballkani kërcënohet nga lufta hibride ruse

Gjukanoviç: Mali i Zi po përballet me nacionalistët serbë për të zbatuar 'Serbinë e Madhe'! Ballkani kërcënohet nga lufta hibride ruse

Milo Gjukanoviç

Presidenti malazez, Milo Gjukanoviç në një deklaratë për mediat e huaja ka thënë se Mali i Zi po përballet aktualisht me problemet e nacionalistëve serbë të cilët kërkojnë të zbatojnë projektin e Serbisë së Madhe.

Në një intervistë të dhënë para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në vend, Gjukanoviç tha se “koncepti i “Botës Serbe” është vetëm një kopje e “Botës Ruse” në Ballkan.

“Nacionalistët serbë supozojnë se Mali i Zi është pjesë e projektit të tyre historik”, tha i pari i shtetit malazez.

Më tej ai u shpreh se Rusia nuk ka mundur të ndalë në rrugën e Malit të Zi drejt NATO-s dhe nuk ka reshtur përpjekjet për destabilizimin e vendit duke shpresuar se me këtë përpjekje të mund të destabilizojnë Aleancën e Atlentikut dhe të nxisin luftë hibride në Ballkan. 

“Meqenëse Moska dhe Beogradi nuk arritën në këto zgjedhje presidenciale të shtyjnë kandidatin që e mbështetin në raundin e dytë, ata e kanë zhvendosur fokusin te kandidati me një ideologji të ngjashme, një ideologji që fsheh synimet e tij pas një narrative të lehtë populiste. Mbështetja që ai merr nga qarqet e nacionalistëve të Serbisë së Madhe tregon prirjet e tij të vërteta politike”, shtoi Gjukanoviq.

Të dielën mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale malazeze ku Gjukanoviç do të përballet me Jakov Milatoviçin.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Albin Kurti, faleminderit!

Albin Kurti, faleminderit!