Gjykata e Lartë bëhet me 8 anëtarë, reagon Yuri Kim: Së shpejti i 9-ti, hap i rëndësishëm i zbatimit të Reformës në Drejtësi

Hap të rëndësishëm të zbatimit të Reformës në Drejtësi, e ka cilësuar ambasadorja amerikane Yuri Kim, zgjedhjen e anëtarit të 8-të, Artur Kalaja, në Gjykatën e Lartë. Yuri Kim ka falenderuar Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Presidencës për realizimin e kësaj. Kim paralajmëron se së shpejti do të emërohet dhe i 9-ti. Diplomatja amerikane kujton se me emërimin e anëtarit të 10-të atëhere Gjykata e Lartë do të ketë kuorumin e nevojshëm për të caktuar 3 gjyqtarë në Gjykatën Kushtetuese.

'Hap i rëndësishëm përpara për zbatimin e Reformës në Drejtësi: Gjyqtari i 8-të emërohet në Gjykatën e Lartë, dhe i 9-ti do të vijë së shpejti. Sapo të caktohet i 10-ti, Gjykata e Lartë do të ketë kuorumin për të caktuar 3 gjyqtarë të tjerë në Gjykatën Kushtetues. Faleminderit Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Presidencës për realizimin e kësaj.'- shkruan diplomatja amerikane në një shënim në Twitter.


Lajmi kryesor:

Gjykata e Lartë bëhet me 8 anëtarë, Presidenti Meta firmos dekretin për emërimin e gjyqtarit Kalaja! Kim: Hap i rëndësishëm i zbatimit të Reformës në Drejtësi


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?×

Lajmi i fundit

John

Gjermanët dhe shqiptarët sot, të gëzuar, të lodhur, të mërzitur, apo të trishtuar me largimin e Merkel