Lëvizje simbolike kundër Putin, gjykohet për krime luftë në Ukrainë

Lëvizje simbolike kundër Putin,  gjykohet për krime luftë në Ukrainë

Një lëvizje e re po ndodh nga të gjitha vendet që përkrahin Ukrainën në luftë për t'i bërë një "gjyq publik"  presidentit rus, Vladimir Putin dke mbështetur idenë se ai ka kryr krime lufte. Është një lëvizje simbolike për të mbyllur një "boshllëk llogaridhënieje" në mungesë të një gjykate ndërkombëtare me juridiksion. Gjykata nuk ka kompetenca ligjore, por prokurorët thonë se do të paraqesin prova se presidenti rus kreu krimin e agresionit duke urdhëruar pushtimin gati një vit më parë. 

"Ky është një krim që kërkon përgjegjësi," tha Dreë Ëhite, një avokat kanadez që vepron si një nga prokurorët e gjykatës.

Ndërsa Gjykata Ndërkombëtare Penale ka hapur një hetim për krimet e kryera në Ukrainë, ajo nuk ka juridiksion për të ndjekur penalisht liderët e Rusisë për agresion. Megjithatë, presioni ndërkombëtar është në rritje për krijimin e një gjykate speciale për të ndjekur penalisht krimin.

Legjislatura e Bashkimit Evropian miratoi një rezolutë jodetyruese në janar duke i bërë thirrje bllokut 27-vendesh që të punojnë në bashkëpunim të ngushtë me Ukrainën për të krijuar një të tillë. Holanda, shtëpia e disa gjykatave ndërkombëtare, ka ofruar ta presë atë.

Gjykata e Popullit është një iniciativë e grupit "inema për Paqe, Qendrës së Ukrainës për Liritë Civile " dhe Ben Ferencz, avokati 102-vjeçar që është prokurori i fundit i mbijetuar nga gjyqet e pas Luftës së Dytë Botërore në Nuremburg të liderëve të lartë nazistë.

Një javë seancash u hapën në Hagë dy ditë pasi zëvendëspresidentja e SHBA-së Kamala Harris tha se Uashingtoni ka përcaktuar se forcat ruse në Ukrainë kanë kryer krime lufte kundër njerëzimit dhe këmbënguli që autorët të sillen para drejtësisë. Gjykata është planifikuar të japë një vendim të premten, në përvjetorin e pushtimit të Rusisë.

Putin u ftua të merrte pjesë në seancë, por organizatorët nuk morën përgjigje nga ambasada ruse në Hagë.


Lajmi kryesor:

Vizitë surprizë e Biden në Kiev: SHBA ka paralajmëruar Moskën! Zenlesky: Luftë botërore nëse Kina bëhet aleate me Rusinë


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit