Përfaqësuesi ligjor kandidat për Lushnjen në 6 mars, Gjykata pranon kërkesën e PD, shtyn seancën për regjistrimin e ndryshimeve të Bashës në statut

Përfaqësuesi ligjor kandidat për Lushnjen në 6 mars, Gjykata pranon kërkesën e PD, shtyn seancën për regjistrimin e ndryshimeve të Bashës në statut

Kreu i PD-së, Lulzim Basha

TIRANË- Gjykata e Tiranës ka shtyrë seancën për shqyrtimin e vendimit për statutin e PD lidhur me ndryshimet e bëra në Kuvendin e 17 korrikut. Shkak për shtyrjen e kësaj seance të parashikuar për sot është bërë mungesa e përfaqësuesit ligjor të PD Indrit Sefa, i cili është kandidat i demokratëve në zgjedhjet e 6 marsit për Bashkinë e Lushnjes. 

Seanca e radhës do të jetë me 18 mars, në orën 14:00.

“Në lidhje me kërkesën e gjykuar sot datë. 15.02.2022 ora 13:30, pranë gjyqtare z. Blerina Muça, u vendos: Shtyrja e seancës me datë 18.03.2022 ora 14:00”, thuhet në njoftimin zyrtar.

Aktualisht në Gjykatën e Tiranës janë dërguar 2 kërkesa për të regjistruar ndryshimet në statutin e PD-së, një nga Sali Berisha dhe Komisioni i Rithemelimit në Kuvendin e 11 dhjetorit dhe tjetra ndryshimet e bëra nga Lulzim Basha në Kuvendin e 17 korrikut. Ndërkohë, Basha nuk ka dëgjuar në gjykatë ndryshimet e bëra në Kuvendin e 18 dhjetorit, 1 javë pas Kuvendit të Berishës. Të dyja palët nuk njohin statutet e njëra-tjetrës.

Pritet qe në ditët në vijim gjykata të marrë një vendimarrje dhe të caktojë një datë për ndryshimet statusore të Komisionit te Rithemelimit. Kjo sepse gjyqtari i caktuar nga goglat, Agron Zhukri  u tërhoq nga çështja por kjo nuk u pranua nga Gjykata e Tiranës. Ai u dorëhoq pasi Shqiptarja.com denoncoi dosjen e karrierës së tij dhe pasurinë marramendëse.  

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Një javë pasi pësoi aksident me makinë, ndërron jetë aktorja e njohur amerikane

Një javë pasi pësoi aksident me makinë, ndërron jetë aktorja e njohur amerikane