Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut gjobit Rusinë për kufizime ndaj aktivistëve

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut gjobit Rusinë për kufizime ndaj aktivistëve

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka dënuar ashpër Rusinë për një ligj të vitit 2015 që vendosi kufizime për ato që Moska i quajti "organizata të padëshirueshme".

Pavarësisht se u përjashtua nga Këshilli i Evropës pas pushtimit të Ukrainës, Rusia do të duhet të paguajë disa qindra mijëra euro për katër shoqata dhe rreth tetëdhjetë individë që kishin apeluar për shkelje përpara përjashtimit të saj. Mes kërkuesve është edhe opozitari Vladimir Kara-Murz i cili ndodhet në burg.

Komiteti i Ministrave të Këshillit të Evropës "vazhdon të monitorojë ekzekutimin e dënimeve të Gjykatës kundër Rusisë, të cilat kjo e fundit është e detyruar t'i zbatojë": sipas juristëve të Strasburgut, edhe nëse përjashtohet nga Këshilli në vitin 2022, Rusia mbetet përgjegjëse në parim për shkelje të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut të kryera deri në atë datë.

Në vendimin e sotëm, Gjykata vuri në dukje se ligji për organizatat e padëshiruara "përfshin kufizime të rëndësishme për organizatën në fjalë": ajo nuk mund të ketë zyra, llogari bankare ose të kryejë projekte në Rusi, dhe qasja në faqen e saj të internetit nga Rusia është e kufizuar.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Kina: NATO duhet të ndalojë së fajësuari për konfliktin të tjerët


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Ballkani 'pa busull', barazon 0-0 me maltezët e Hamrun në aktin e parë! Emërllahu gabon penalltinë

Conference League/ Ballkani 'pa busull', barazon 0-0 me maltezët e Hamrun në aktin e parë! Emërllahu gabon penalltinë