Gjykata franceze dënon me 24 vite burg ish-mjekun e Ruandës për rol në gjenocidin e vitit 1994

Gjykata franceze dënon me 24 vite burg ish-mjekun e Ruandës për rol në gjenocidin e vitit 1994

Sosthene Munyemana fotografuar duke mbërritur në gjykatë me avokatin e tij në nëntor

Një ish-mjek në Ruandë është dënuar me 24 vite burg nga një gjykatë franceze për përfshirjen e tij në gjenocidin e vitit 1994 në vendin e Afrikës Lindore.

Sosthene Munyemana u shpall fajtor për krime duke përfshirë gjenocidin dhe krimet kundër njerëzimit. Ai u akuzua për organizimin e torturave dhe vrasjeve në gjenocid, në të cilin u vranë 800 mijë njerëz midis prillit dhe qershorit 1994, raporton BBC.

Prokurorëve francezë iu deshën 28 ​​vjet për ta çuar çështjen në gjyq. Në vitin 1994, Munyemena ishte gjinekolog në Butare, Ruanda jugore dhe u akuzua se ndihmoi në vendosjen e postblloqeve për të grumbulluar njerëzit dhe për t'i mbajtur ata në kushte çnjerëzore në zyrat e qeverisjes vendore përpara se të vriteshin.

Ai u akuzua gjithashtu për hartimin e një letre të shpërndarë gjerësisht që inkurajonte masakrën e Tutsis, për të cilën prokurorët thanë se ishte përdorur si justifikim për sulmet e ardhshme.

Shumica e të vrarëve në gjenocid ishin nga grupi etnik i pakicës Tutsi dhe kundërshtarë të qeverisë ekstremiste Hutu. Gjatë gjyqit, Munyemana, i cili u transferua në Francë në 1994, kundërshtoi vazhdimisht akuzat kundër tij, duke pretenduar se ai kishte qenë një Hutu i moderuar që përpiqej të shpëtonte Tutsi duke u ofruar atyre strehim në zyrat e qeverisjes vendore.

Prokurori kishte kërkuar një dënim me 30 vjet burg gjatë gjyqit gjashtë-javor në Paris. Duke lexuar vendimin, gjykatësi tha se Munyemana ishte pjesë e një grupi që "përgatiti, organizoi dhe drejtoi gjenocidin e Tutsis... në baza ditore". Pasi mbërriti në Francë në shtator 1994 ku gruaja e tij jetonte tashmë  Munyemana jetonte në jugperëndim të vendit dhe punonte si mjek. 

Së fundmi ka dalë në pension. Një ankesë u bë kundër tij në Bordo në 1995. Munyemana ishte një bashkëpunëtor i ngushtë i Jean Kabanda, i cili ishte kryeministër i përkohshëm në kulmin e vrasjeve të vitit 1994.

Kabanda aktualisht po vuan dënimin e përjetshëm në Mali, të vendosur nga një gjykatë e Kombeve të Bashkuara për krimet e luftës për rolin e tij në gjenocid. Gjenocidi u shkaktua nga vdekja e presidentit të Ruandës, Juvenal Habyarimana, kur avioni i tij u rrëzua mbi aeroportin në Kigali, kryeqyteti i Ruandës, më 6 prill.

Habyarimana ishte nga shumica etnike Hutu e Ruandës, dhe ndërsa nuk është përcaktuar saktësisht se kush e vrau presidentin, garda presidenciale në Kigali filloi menjëherë një fushatë hakmarrjeje. Udhëheqësit e opozitës politike u vranë dhe pothuajse menjëherë filloi masakra e Tutsis dhe Hutuve të moderuar.

Brenda pak orësh, rekrutët u dërguan në të gjithë vendin për të kryer një valë masakrimi që pa 800 mijë njerëz të vrarë në 100 ditë.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë