Gjykata i konfiskon 3.7 mln $
Ismailajt dhe i'a kalon shtetit

Gjykata i konfiskon 3.7 mln $<br />Ismailajt dhe i'a kalon shtetit
Kastriot Ismailajt, ish administratorit të borxheve të Cez Shpërndarje, i konfiskohen 3.7 milion dollar nga gjykata e Krimeve të Rënda.

Nën drejtimin e kreut të gjykatës së Krimeve të Rënda Sandër Simoni, trupa gjyqësore vendosi bllokomin e gjashtë llogarive bankare të Ismailajt, llogari në të cilat prej më shumë se një dekade janë qarkulluar nga Shqipëri jashtë dhe anasjelltas plot 10 milion dollar.

Aktualisht, Ismailaj është nën hetim për mashtrim me pasoja të rënda, falsifikim dokumentash dhe evazion fiskal proces që po zhvillohet në gjykatën e Tiranës.

Vetë Ismailaj e ka mohuar versionin e gjykatës dhe prokurorisë se pasuria e tij është e pajustifikuar dhe ka deklaruar se ajo është transferuar me Banka dhe po të ishte pastrim parash do ishte bllokuar me kohë.

3.7 milion dollar, Ismailaj i kishte të depozituara nga plot 11 llogari bankare, ndërsa kërkesa e prokurorisë për konfiskim të një llogarie prej 30 mijë dollar është pushuar pasi nuk është gjetur fizikisht.

Redaksia Online
(m.b/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Dalja e PD-së së Shkodrës përballë Foltores, sinjali më i ri i 14 majit

Ylli Pata: Dalja e PD-së së Shkodrës përballë Foltores, sinjali më i ri i 14 majit