Gjykata Kushtetuese një muaj larg funksionimit, ja emrat e kandidatëve

TIRANË - Brenda 1 muaji pritet që Gjykata Kushtetuese të ketë 4 anetarë të rinj.

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, i ka dërguar Parlamentit të Shqipërisë katër emra për të dy vende për në Gjykatës Kushtetuese. Parlamenti ka një muaj kohë për të siguruar 84 vota e për të zgjedhur dy anëtaret e rinj të Gjykatës Kushtetuese, nëse Partia Socialiste nuk gjen dot konsensusin e opozitës ateherë kandidati i renditur i pari që në këtë rast është Arta Vorpsi automatikisht bëhet anëtar i Gjykatës Kushtetuese.

Elsa Toska dhe Besnik Muçi, Arta Vorpsi dhe Fiona Papajorgji, i janë dërguar Parlamentit për tu votuar për dy vendet e lira në Gjykatën Kushtetuese.

Po ashtu, në 8 tetor, e njëjta listë i është dërguar edhe Presidentit të Republikës, ku ka për kompetencë që të zgjedhë 3 anëtarë. Edhe kreu i shtetit ka 30 ditë kohë për të zgjedhur dy kandidatët në të kundërt automatikisht anëtare e Gjykatës Kushtetuese bëhet Arta Vorpsi, e cila është renditur e para në të gjitha vakancat.

Ndërsa, Parlamenti pritet që të zgjedhë 2 anëtarë, pasi një që është zgjedhur nga Parlamenti është ende në detyrë.

Gjykata Kushtetuese përbëhet nga nëntë anëtarë, 3 zgjidhen nga Kuvendi, 3 Presidenti si dhe 3 Gjykata e Lartë.

Që një çështje të merret në shqyrtim nga Gjykata Kushtetuese, duhen të paktën 6 anëtarë. Gjykata Kushtetuese aktualisht është me një anëtar, Vitore Tushe. Nëse Presidenti dhe Kuvendi arrijnë të gjejnë gjuhën e përbashket, në nëntor (pra pas një muaji nga afatet që duhen miratuar kandidatët), Gjykata Kushtetuese do të ketë 5 anetarë, një anëtar larg hapit për tu bërë funksionale, siç është edhe një nga kushtet e Bundestagut për hapjen e negociatave.

4 kandidatët që garojne tek vakancat e parlamentit janë kualifikuar edhe tek ato të presidentit

KANDIDATET-VAKANCAT E KUVENDIT

1-Arta Vorpsi                                     1-Arta Vorpsi

2-Fiona Papajorgji                             2-Elsa Toska

3-Elsa Toska                                      3-Besnik Muci

 

KANDIDATET-VAKANCAT E PRESIDENTIT

1-Arta Vorpsi                                     1-Arta Vorpsi

2-Fiona Papajorgji                             2- Elsa Toska

3-Elsa Toska                                     3-Besnik Muci

4-Marsida Xhaferllari                         4-Regleta Panajoti

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?