Gjykatësi anulon shpërblimin 56 mld$ për Elon Musk, investitorët: Shuma e tepërt dhe jotransparente

Gjykatësi anulon shpërblimin 56 mld$ për Elon Musk, investitorët: Shuma e tepërt dhe jotransparente

Elon Musk

Një gjykatës në Delaware anuloi paketën e pagesave të Elon Musk prej 56 miliardë dollarësh në Tesla, duke e quajtur shpërblimin e dhënë nga bordi i prodhuesit të automjeteve elektrike ‘një shumë të pamatur’ dhe të e padrejtë për aksionerët.

Bordi i Tesla-s është kritikuar se ka dështuar të sigurojë mbikëqyrjen e shefit ekzekutiv të saj, i cili ka luftuar rregullatorët dhe ka udhëhequr disa kompani të tjera në të njëjtën kohë.

Vendimi, i cili mund të apelohet, anulon paketën më të madhe të pagave në korporatat në vend, raportojnë mediat e huaja.

Gjykatësi zbuloi se kompensimi i bazuar në aksione ishte negociuar nga drejtorët që u shfaqën si mbështetës të Musk, i cili aktualisht renditet nga revista Forbes si personi i dytë më i pasur në botë.

Gjykata udhëzoi aksionerin e Tesla-s, i cili kundërshtoi planin e pagave, të punonte me ekipin ligjor të Musk me një urdhër për zbatimin e vendimit. Vendimi mund të apelohet në Gjykatën e Lartë të Delaëare pasi palët të bien dakord për një urdhër përfundimtar dhe për tarifat për avokatët e aksionarëve, të cilat do të paguhen nga Tesla.

Vendimi vjen pasi Tesla paralajmëroi për ngadalësim të rritjes dhe industria e automjeteve elektrike po rivlerëson kërkesën. Tesla është bërë prodhuesi më i madh makinave në botë nën drejtimin e Musk, por shumica e kësaj vlere bazohet në pritshmëritë për përparime të ardhshme, të tilla si robotaksi vetë-drejtues.

Në reagimin e tij ndaj vendimit, Musk apeloi në platformën X që askush të mos vendoste kompanitë e tij në shtetin e Delaware.

 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Rishikohet Kuadri Makroekonomik e Fiskal 2025-2027,  investimet publike 5.2% e PBB-së çdo vit deri në 2027-ën, zbritet borxhi publik

Rishikohet Kuadri Makroekonomik e Fiskal 2025-2027, investimet publike 5.2% e PBB-së çdo vit deri në 2027-ën, zbritet borxhi publik