Gjyveç me patate, recetë me shije fantastike nga zonja Albana

Gjyveç me patate

Përbërësit:

 • 500 gr mish
 • 1.5 kg patate
 • 4-5 lugë gjelle vaj
 • 1 kokërr qepë
 • 1 lugë salcë domatesh
 • Spec i kuq pluhur
 • Gjethe dafine
 • Kripë, piper i zi
 • Majdanoz

Përgatitja:

Mishin e presim në racione dhe e kaurdisim së bashku me qepën. Më pas shtojmë pak salcë domate ose domate të grira hollë, kripë, piper, dafinë, ujë sa të mbulohet mishi dhe e lëmë të ziejë në zjarr të ngadaltë. Ndërkaq përgatisim patatet, të cilat pasi i kemi pastruar i presim në feta të rrumbullakëta me trashësi 1 cm dhe i skuqim lehtë me pak yndyrë. Në një tavë vendosim thelat e mishit, mbi to patatet, kripë, piper, pak spec të kuq dhe në fund lëngun e mishit. Tavën e vendosim në furrë për gjysmë ore. Pasi është pjekur e servirim gjyveçin në pjatë duke e spërkatur me lëngun e vet dhe me majdanoz të grirë hollë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Policja 21-vjeçare vetëvritet me armën e shërbimit, arrestohet i dashuri: Telefonoi policinë më pas fshiu sms në telefonin e saj (EMRI)

Policja 21-vjeçare vetëvritet me armën e shërbimit, arrestohet i dashuri: Telefonoi policinë më pas fshiu sms në telefonin e saj (EMRI)