GOLAT/ Barcelona fiton 3-1 me Napolin dhe merr biletën për në çerekfinalet e Champions League, Rrahmani shënon dhe hyn në histori

Champions League vijon edhe këtë mesjavë me ndeshjet e kthimit në fazën e 1/8. Pas dueleve të së martës një biletë për më tej ka siguruar Barcelona, duke mundur 3-1 Napolin. Në anën tjetër, Arsenal fitoi në 90 minuta 1-0 me Porton dhe dueli në "Emirates" shkoi në shtesë, pasi portugezët fituan po 1-0 ndeshjen e parë.

Në "Lluis Companys" Barcelona fitoi 3-1 kundër Napolit. Ndeshja e parë në Itali përfundonte 1-1, teksa katalanasit "shpërthyen" në shtëpi. Lopez në minutën e 15-të dhe Cancelo në të 17-ën shënuan dy gola të shpejtë.

Duhej Amir Rrahmani në të 30' që të rihapte sfidën, me kapitenin e Kosovës që u fut në histori. Falë këtij realizimi, Rrahmani u bë futbollisti i parë i përfaqësueses së Kosovës që shënon një gol në historinë e Champions League. Asnjë lojtar që është aktivizuar me Kosovën nuk kishte arritur të shënonte një gol në Champions.

Në pjesën e dytë u desh Lewandowski në të 83 minutë për të "vulosur" sfidën në 3-1, me Barçën që merr biletën e radhës për në fazën çerekfinale. Nesër luhen dy ndeshjet e radhës. Atletico Madrid pret Interin, ndërsa në Gjermani Dortmundi luan me PSV.

Skuadrat e kualifikuara për në çerekfinale: Real Madrid, Manchester City, Bayern Munich, PSG, Barcelona.

Champions League, faza 1/8:

E martë, 12 mars 2024

Rezultati në 90' Arsenal 1-0 Porto (0-1)

VIDEO/ Barcelona 3-1 Napoli (1-1)

E mërkurë, 13 mars 2024

Atletico Madrid - Inter (0-1)

Dortmund - PSV (1-1)

*Në kllapa rezultatet e ndeshjeve të para

S.DH/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Itali/ Gjendet i vdekur në Palermo bashkëshorti i Eurodeputetes Francesca Donato

Itali/ Gjendet i vdekur në Palermo bashkëshorti i Eurodeputetes Francesca Donato