'Gradohet' Kylian Mbappe, Franca i beson rolin e liderit edhe në dhomat e zhveshjes

'Gradohet' Kylian Mbappe, Franca i beson rolin e liderit edhe në dhomat e zhveshjes

Kylian Mbappe

Kylian Mbappe do jetë kapiteni më i ri i kombëtare së Francës në futboll. Sulmuesi i PSG-së pati një takim dje në mbrëmje me trajnerin Deschamps, me këtë të fundit që i komunikoi vendimin edhe skuadrës.

Tanimë "Gjelat" kanë një kapiten të ri, kjo pas largimit të Hugo Lloris nga futbolli ndërkombëtar. Mbappe ka zhvilluar 66 paraqitje me Francën, teksa 24-vjecari ka shënuar 36 gola me fanellën e kombit të tij.

Mbappe do të bëhet një nga kapitenët më të rinj të Francës dhe do të ndjekë gjurmët e Lloris, i cili mbajti shiritin për 14 vjet nga viti 2008 deri në 2022. Griezmann (117 paraqitje, 42 gola) do të jetë zëvendëskapiteni i ekipit.

Deschamps tha gjatë konferencës për shtyp të hënën se cilësia kryesore në zgjedhjen e tij ishte "legjitimiteti" dhe se "interesi i përbashkët do të mbizotërojë". Deschamps shtoi se Mbappe është rritur në drejtimin e tij që nga Kupa e Botës 2022. Franca luan me Holandën dhe Irlandën për kualifikueset e Euro 2024.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Vrau Elton Çiçon për hasmëri në 2016 në mes të Bllokut, kush është Jani Aliaj! Apeli i GJKKO i konfiskoi sot pasuritë

Vrau Elton Çiçon për hasmëri në 2016 në mes të Bllokut, kush është Jani Aliaj! Apeli i GJKKO i konfiskoi sot pasuritë