Gratë tani mund të notojnë topless në pishinat e Berlinit! Lëvizja pasqyron traditën e vjetër gjermane të lakuriqësisë

Gratë tani mund të notojnë topless në pishinat e Berlinit! Lëvizja pasqyron traditën e vjetër gjermane të lakuriqësisë

Foto ilustruese

Gratë në Berlin tani mund të notojnë topless në pishinat publike të qytetit nëse dëshirojnë, ashtu si burrat. Lëvizja, u përshëndet si një hap përpara për barazinë gjinore në kryeqytetin gjerman.

Autoritetet e Berlinit morën masa pasi një notare tha se ajo ishte penguar të frekuentonte një nga pishinat e qytetit pa mbuluar gjoksin në dhjetor 2022. Gruaja paraqiti një ankesë në zyrën e ombudspersonit të qytetit në Departamentin e Senatit për Drejtësi, Diversitet dhe Kundër Diskriminimit.

Autoritetet ranë dakord që gruaja kishte qenë viktimë e diskriminimit dhe këtë javë thanë se të gjithë vizitorët në pishinat e Berlinit, duke përfshirë gratë dhe ata që identifikohen si jobinare, lejohen të shkojnë topless.

jo pason një incident të ngjashëm në një park ujor në Berlin në verën e vitit 2021. Gruaja franceze Gabrielle Lebreton kërkoi kompensim financiar nga qyteti pasi rojet e sigurisë e urdhëruan të largohej nga lokali kur ajo refuzoi të mbulonte gjoksin. Ajo ishte me djalin e saj pesëvjeçar kur ndodhi ngjarja. Duke folur për gazetën gjermane Die Zeit në atë kohë se pse ajo besonte se ishte diskriminim gjinor, ajo tha: "Për mua - dhe unë ia mësoj këtë djalit tim - jo, nuk ka një ndryshim të tillë. Si për burrat ashtu edhe për gratë, gjoksi është një karakteristikë dytësore seksuale, por burrat kanë lirinë të heqin rrobat e tyre kur është vapë dhe gratë jo.

Pasioni i Gjermanisë për lakuriqësinë e gjen origjinën e tij në përpjekjet shëndetësore të fundit të shekullit të 19-të. Organizata e parë FKK e vendit u krijua në 1898 dhe koncepti u përhap shpejt në të gjithë vendin, sipas Deutsche Ëelle.

Në vitin 1920, Gjermania krijoi plazhin e saj të parë nudo në ishullin Sylt. Mezi një dekadë më vonë, Shkolla e Nudizmit në Berlin, e themeluar për të inkurajuar ushtrimet e seksit të përzier në ajër të hapur, priti kongresin e parë ndërkombëtar të nudizmit.

Lëvizja nudiste fillimisht u ndalua nga nazistët në një shtrëngim moral. Megjithatë, ajo vazhdoi të fitonte popullaritet dhe pati mbështetje midis anëtarëve të SS paraushtarake.

Pas Luftës së Dytë Botërore, nudizmi mbeti i spikatur si në shtetet e Gjermanisë Lindore ashtu edhe në atë Perëndimore, por ishte veçanërisht i përhapur në Gjermaninë Lindore, duke u bërë një formë shpëtimi nga uniformat, marshimet dhe konformiteti i shtetit nazist.

Lëvizja kulturore mbetet e njohur në Gjermaninë moderne. Sot, ka rreth 600,000 gjermanë të regjistruar në më shumë se 300 klube private nudiste ose FKK dhe në 14 klube të tjera të lidhura në Austri.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi