Greqi/ Kreu i Demokracisë së Re shpall fitoren dhe kërkon dorëheqjen e Tsiprasit

Kyriakos Mitsotakis

Rezultatet e para zyrtare të Parlamentit Europian nxjerrin fituese konservatorët e Demokracisë së Re, të cilët kryesojnë me gati 9% të rezultateve të para zyrtare.

Kreu i Demokracisë së Re, Kyriakos Mitsotakis ka kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Tsipras dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme kombëtare.

"Për të mirën e vendit, ai duhet të japë dorëheqjen dhe vendi të shkojë në zgjedhjet kombëtare sa më shpejt të jetë e mundur, kjo është e vetmja zgjidhje e qartë ", deklaroi Mitsotakis.


Lajmi kryesor:

Zgjedhjet për PE/ Sondazhet: Në Gjermani fiton partia e Merkel! Macron pëson disfatë, në Itali kryeson Salvini


  • Sondazhi i ditës:

    E premtja dhe e hëna pushim, a jeni dakord me propozimin e Beqajt?×

Lajmi i fundit

John

Bëri 'gafë' në Kuvend? Balluku sqaron pagesën për rrugën Milot- Fier