Greqi/Të paktën 30 të vdekur në aksidentin me anije me emigrantë, mes tyre 3 gra dhe një foshnje! Shkak, rivaliteti turko-grek

Greqi/Të paktën 30 të vdekur në aksidentin me anije me emigrantë, mes tyre 3 gra dhe një foshnje! Shkak, rivaliteti turko-grek

Rojet bregdetare greke kërkuan të mbijetuarit në detin Egje të shtunën, pas aksidentit të fundit në një seri të aksidenteve me anije me emigrantë që kanë vrarë të paktën 30 njerëz në vetëm disa ditë. Aksidentet në brigjet greke kanë ardhur në vëmendje jo vetëm nga fakti se janë të shpeshta dhe çdo ditë e më shumë ka humbje jete por edhe për faktin se për këto aksidente akuzohet hapur Turqia.

  Rivalët Greqia dhe Turqia rregullisht grindeshin për çështjen e emigrantëve, me Athinën që akuzon Ankaranë se mbyll një sy ndaj njerëzve që përpiqen të kalojnë në Greqinë anëtare të BE-së dhe Turqia që mohojnë akuzat. Të premten vonë, roja bregdetare gjeti 16 trupa, duke përfshirë ato të tre grave dhe një foshnje dhe shpëtoi 63 persona nga një varkë që u përmbys dhe u fundos pranë ishullit Paros. Tre anije patrullimi të rojes bregdetare, anije private, një aeroplan i rojes bregdetare si dhe zhytës kërkuan për të mbijetuar të tjerë, thanë zyrtarët. Tragjedia e fundit, e treta që nga e mërkura, erdhi mes aktivitetit të lartë të kontrabandës që nuk është parë në ujërat greke prej muajsh. Disa orë më parë, 11 trupa u gjetën nga një varkë tjetër që u rrëzua në një ishull në veri të ishullit grek të Antikythera të enjten në mbrëmje.

Gjatë natës midis të martës dhe të mërkurës, një varkë që mendohet se mbante deri në 50 refugjatë u mbyt në ishullin Folegandros, me dhjetëra të dyshuar të zhdukur. Trembëdhjetë persona u shpëtuan, ndërsa dhjetëra mbeten të zhdukur, thanë autoritetet greke. Të mbijetuarit dhanë rrëfime kontradiktore: Disa thanë se kishte 32 persona në bord, ndërsa të tjerët e kishin numrin rreth 50, tha një zyrtar i rojes bregdetare për AFP. Greqia është një nga rrugët kryesore në Bashkimin Evropian për refugjatët dhe emigrantët nga Afrika, Lindja e Mesme dhe më gjerë, megjithëse fluksi është zvogëluar që nga viti 2015-2016 kur më shumë se një milion njerëz përshkuan vendin drejt shteteve të tjera të BE-së.

Agjencia e OKB-së për refugjatët tha se aksidenti i Folegandros mund të përfundojë të jetë më i keqi në Egje këtë vit, pasi një numër i panjohur njerëzish rezultojnë të zhdukur.

"Kjo anijembytje është një kujtesë e dhimbshme që njerëzit vazhdojnë të nisin udhëtimet e rrezikshme në kërkim të sigurisë," tha Adriano Silvestri, ndihmës përfaqësuesi i UNHCR-së në Greqi.

Më herët të premten, roja bregdetare kishte kapur një tjetër varkë me 92 burra dhe djem në bord, pasi ajo u rrëzua në brigjet e gadishullit të Peloponezit. Gati një milion njerëz, kryesisht refugjatë sirianë, mbërritën në Bashkimin Evropian në vitin 2015 pasi kaluan detin në ishujt grekë afër Turqisë.

“Këto ditë, aktiviteti kriminal i kontrabandistëve, të cilët janë indiferentë ndaj jetës njerëzore, është intensifikuar, duke grumbulluar dhjetëra njerëz të dëshpëruar, pa jelek shpëtimi, në varka që nuk përmbushin as standardet bazë të sigurisë,” tha Giannis Plakiotakis, Ministër i Çështjeve Detare, vonë të premten duke drejtuar gishtin nga Turqia, duke thënë se Ankaraja "i lejon kontrabandistët të veprojnë të pakontrolluar".

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Rithemelimi mbledh grupin parlamentar

Rithemelimi mbledh grupin parlamentar