Greqia heq kufizimet anti-Covid për të udhëtarët, nuk kërkohet me certifikatë vaksinimi dhe as tampon

Greqia heq kufizimet anti-Covid për të udhëtarët, nuk kërkohet me certifikatë vaksinimi dhe as tampon

Foto ilustruese

Para sezonit turistik veror, Greqia ka hequr kufizimet e COVID-19 për udhëtimet brenda dhe jashtë vendit. Për të udhëtuar drejt Greqisë, udhëtarëve u kërkohej më parë të tregonin një certifikatë vaksinimi, ose një tampon negativ.

Nga vëzhgimi i Report Tv në doganën e Kapshticës dhe të Kakavijës, udhëtarëve tanë të cilët shkojnë drejt Greqisë, nuk u është kërkuar as vaksinë anti-COVID apo certifikatë vaksinimi.

Më datë 1 maj, qeveria greke vendosi të heqë kufizimet për të udhëtuar drejt shtetit të saj, ndërsa kërkohet vetëm mbajtja e maskës. Edhe me udhëtimet me avion janë hequr kufizimet.

Greqia pret një numër të lartë vizitorësh këtë vit dhe zyrtarët parashikojnë të ardhurat të arrijnë në 80% krahasuar me nivelet e 2019-ës.

Me zbehjen e infeksioneve, restorantet dhe dyqanet me pakicë u kthyen në kapacitetin 100%  nga 1 maji, duke lejuar klientët të hyjnë pa dëshmi të vaksinimit, por me maskë. Greqia ka raportuar 3,323,922 raste deri më tani dhe 29,153 vdekje nga Covid.

M.Q./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Ishin zhdukur prej ditësh, prokuroria tregon motivin pse u vra 74 vjeçari dhe vajza 14 vjeçe nga Shkupi

FOTO/ Ishin zhdukur prej ditësh, prokuroria tregon motivin pse u vra 74 vjeçari dhe vajza 14 vjeçe nga Shkupi